ua en ru

ВР дозволить фонду гарантування вкладів самостійно встановлювати суму максимального відшкодування вкладникам збанкрутілих банків

Депутати Верховної Ради України вирішили дозволити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб самостійно встановлювати суму максимального відшкодування вкладникам збанкрутілих банків. Про це пише "Комерсант-Україна".

Вчора парламентський комітет з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики затвердив поправки до законопроекту "Про систему гарантування вкладів фізосіб". Документ, прийнятий у першому читанні в грудні, наділяє фонд повноваженнями проведення тимчасового адміністрування проблемних банків та їх ліквідації.

Серед значних змін в документі є те, що максимальну суму відшкодування буде встановлювати адміністративна рада фонду. Зараз розмір відшкодування в 150 тис. грн визначений ст. 3 закону "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" (ФГВФО). Виконавча дирекція фонду зможе "встановлювати спеціальний або диференційований збір до фонду в залежності від ризиків банків". Депутат Юрій Полунєєв запропонував, щоб адмінрада ФГВФО стверджувала рішення про диференціацію відрахувань банків, а розмір зборів буде розраховуватися "шляхом зважування базової річної ставки".

Парламентарії спробували убезпечити фонд від зниження платоспроможності. "Мінімальний обсяг коштів фонду не може бути нижче 2,5% від суми гарантованих фондом коштів вкладників у межах суми відшкодування з урахуванням суми зборів з учасників, які мають надійти протягом наступного кварталу, - зазначено в проекті. - За умови досягнення мінімальної кордону або ризику суттєвого зменшення мінімального обсягу коштів фонду менше означеного вище рівня, фонд має право застосувати заходи для поповнення коштів". На 1 січня обсяг коштів ФГВФО становив 4,82 млрд грн, тоді як депозити фізосіб у банках перевищували 307 млрд грн. Ліквідатор повинен буде складати список вкладників, яким маэ бути відшкодування не за 20 днів, а за 3 дні. Почати виплати він повинен не пізніше 7 днів з прийняття рішення про ліквідацію банку, а не через 2 місяці, як було в першій версії законопроекту.

Експерти підтримують ідею диференціації відрахувань. "Зараз всі банки платять однакові ставки, - зазначив перший заступник голови правління "Укргазбанку" Станіслав Шлапак. - Але якщо великий банк намагається зважено підходити до формування активів і пасивів, то маленький банк може спекулювати на ставках і користуватися тим, що він також є учасником фонду. Якщо банк керується більш ризикованою стратегією, то він повинен більше платити за ризик ". Однак банкіри наполягають на прозорості методики, за якою буде визначатися ризиковість банку. "Ця диференціація повинна бути публічною. Щоб банки розуміли, чому вони так оцінені", - вважає скарбник VAB банку Сергій Борисов.

Втім, депутати мають намір внести додаткові зміни в законопроект. "Це не остання версія, - підкреслив член ради НБУ, народний депутат від Партії регіонів Василь Горбаль. - Але банки також потрібно почати диференціювати на регіональні та галузеві. І я це запропоную провести правлінню НБУ".