ua ru

Влада не робить жодних кроків для порятунку суднобудівної галузі, - Вілкул

Одна з найважливіших галузей економіки - суднобудування через непрофесійні дії влади зазнає краху. Про це заявив один з лідерів партії "Опозиційний блок" Олександр Вілкул.

"Європейські партнери відмовилися від співпраці через нестабільну ситуацію в країні, повну відсутність держпідтримки, розрив коопераційних зв'язків з країнами Митного союзу. А це - 70-80% замовлень в галузі. Обсяги виробництва на підприємствах суднобудування зменшилися до 10 разів у порівнянні з попередніми роками. Галузь на межі зупинки, а десятки тисяч людей - на межі звільнення", - підкреслив він.

За словами екс-віце-прем'єра, "влада, списуючи всі проблеми на війну, навіть не намагається вживати ніяких дій з порятунку галузі та збереження робочих місць".

"Сьогодні ми спостерігаємо повну відсутність держпідтримки суднобудування. Це пов'язано і з кредитуванням проектів. Українські банки надавали кредити нашим підприємствам під 20-25% річних, тоді як європейські банки кредитують суднобудівні заводи під 3-5%. На сьогоднішній день банки взагалі зупинили видачу кредитів і надання гарантій під будівництво судів на території України", - говорить політик.

Вілкул підкреслив, що в галузі є проблема з імпортом обладнання і комплектуючих. "Зокрема, щоб ввезти в Україну необхідне обладнання, суднобудівні підприємства повинні сплатити мито від 7 до 20% і ПДВ. У той час як у розвинених країнах при ввезенні суднового обладнання надаються пільги", - зазначив він.
Також політик нагадав, що станом на сьогоднішній день рівень невідшкодованого ПДВ тільки по двом підприємствам - Херсонському та

Чорноморським суднобудівним заводам - складає більше 20 млн грн. "Поки не відновиться стабільність в нашій країні і не буде системної підтримки галузі, тисячі корабелів можуть залишитися без роботи і засобів до існування. Тому "Опозиційний блок" вийде до Верховної Ради з ініціативою законопроекту про нульову ставку на ввезення обладнання. При цьому ми будемо наполягати на зміцненні традиційних і створення нових коопераційних зв'язків між вітчизняним суднобудуванням і машинобудуванням. Це забезпечить імпортозаміщення і підтримку українського виробника", - підкреслив екс-віце-прем'єр.

Вілкул ще раз наголосив, що "без державної підтримки суднобудівної галузі, в тому числі, надання пільг вітчизняним замовникам при будівництві на українських верфях, конкурувати із зарубіжними партнерами ми не зможемо".

"Одним з пріоритетів програми "Опозиційного блоку" є розвиток промисловості, підтримка вітчизняного виробника, збереження традиційних і пошук нових ринків. Це дозволить збільшити заробітні плати і податкові відрахування до бюджету. Але для того, щоб ці податки залишалися на місцях, де вони заробляються, ми будемо наполягати на розширенні повноважень регіонів, домагатися їх більшої бюджетної автономії", - підкреслив Вілкул.