Ймовірність банківських дефолтів в Європі різко зросла, - ЄЦБ

Середа 21 грудня 2011 09:39

Боргова криза в зоні євро може охопити не тільки Європу цілком, а й весь світ, попереджає ЄЦБ. Ситуація ж в європейському банківському секторі зараз навіть гірше, ніж після банкрутства інвестбанку Lehman Brothers, констатували експерти Центробанку. Аналітики підтверджують, що фінансові інститути в Європі зараз в більшій небезпеці, ніж кілька років тому.

«Поширення напруженості на ринках суверенного боргу зони євро залишається найбільш нагальних ризиком для фінансової стабільності зони євро, Євросоюзу і навіть всього світу», - визнав ЄЦБ у своєму піврічному огляді фінансової стабільності. Центробанк додав, що з червня цього року, коли була оприлюднена попередня доповідь, ситуація значно погіршилася.

Автори огляду зазначають, що волатильність на боргових ринках зони євро перевищила рівень травня 2010 року, коли був прийнятий перший пакет допомоги Греції, і досягла значень, що відзначалися після банкрутства інвестбанку Lehman Brothers в 2008 році.

Основні ризики для стабільності фінансової системи ЄЦБ бачить у можливому зниженні суверенних і банківських рейтингів, негативних повідомленнях про прибутковість і платоспроможність банків, невизначеності з приводу залучення приватних інвесторів у порятунок проблемних країн і остаточних розмірів європейського стабфонду, а також в труднощах з реалізацією угод про фінансову інтеграцію, досягнутих на саміті ЄС 8-9 грудня.

Окремі індикатори зараз навіть гірше, ніж в минулу кризу: зокрема, ймовірність одночасного дефолту одразу двох великих банків у зоні євро досягла максимального рівня з часів створення цього індикатора в 2007 році. «Ми знаємо, що банки зіткнулися і продовжать зазнавати ще більших труднощів з фінансуванням, особливо в першому кварталі 2012 року», - заявив глава ЄЦБ Маріо Драгі. За його підрахунками, тільки в першому кварталі банкам необхідно погасити або рефінансувати облігації на 200 млрд євро.

У ЄЦБ серйозно побоюються, що банки, які зіткнулися з проблемами, скоротять кредитування реального сектора економіки. До цього їх підштовхує також посилення вимог щодо достатності капіталу. Щоб знизити тиск на сектор, ЄЦБ у грудні скоротив ставку рефінансування, знизив норму резервування і лібералізував вимоги до забезпечення по своїх кредитах. Одночасно банк пообіцяв надати банкам доступ до кредитів на строк до трьох років. Однак і у цих дій є негативні наслідки: багато банків стали надто залежні від фінансування ЄЦБ, і впоратися з цією пристрастю буде складно, визнають у Центробанку.

«ЄЦБ нарешті визнав, що прагнення збільшити капітал банків може негативно вплинути на темпи економічного зростання. Це в свою чергу може вдарити по банках і створити спіраль», - сказав аналітик Standard Chartered Стівен Барроу. За його словами, нинішня криза дійсно може вдарити по європейських банках сильніше, ніж в 2008-2009 роках, - тоді регулятори в США досить швидко підвели риску під проблемами на житловому ринку Штатів і стабілізували ситуацію. «У Європі цього не вдається досягти вже два роки, це породжує розчарування», - підкреслив аналітик.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся