ua en ru

В Україні у ІІІ кварталі 2013 р. роздрібний кредитний портфель банків виріс на 8 млрд грн, - НБУ

Нацбанк України (НБУ) оприлюднив консолідований звіт, з якого випливає, що в III кварталі 2013 р. портфель кредитів банків, виданий фізичним особам у національній валюті зріс на 8,06 млрд грн. Це самий значний приріст з початку року: у I кварталі банки збільшили роздрібний портфель на 3,67 млрд грн, а в II - на 4,51 млрд грн, повідомляє "Комерсант-Україна".

Більшу частину зростання портфеля - на 5,86 млрд грн (72,7% приросту) - забезпечили найбільші гравці. Найбільший обсяг роздрібних кредитів у "Дельта Банку" (+1,65 млрд грн) і "Приватбанку" (+1,59 млрд грн).

"Оскільки ми давно займаємося кредитуванням населення, 75% наших клієнтів є "повторними", мають позитивну кредитну історію", - пояснює керівник бізнесу "Обслуговування торгових підприємств" "Приватбанку" Роман Негінський.

З групи великих кредитних установ виділяється "ОТП Банк", який за три місяці наростив портфель кредитів населенню на 949 млн грн. Цим він практично повністю забезпечив приріст портфеля II групи банків, які в цілому наростили його на 847 млн грн.

"Був зроблений акцент на кредитування готівкою. У I кварталі був запущений продукт до 100 тис. грн, на початку II кварталу - до 250 тис. грн. Тільки за рахунок оптимізації процесу оцінки кредитоспроможності клієнта був більш ніж удвічі підвищений рівень схвалення. Це дало основне зростання кредитного портфеля. У II кварталі банк почав видавати кредити готівкою не тільки у відділеннях, але і на точках продажу в магазинах-партнерах. Було також запущено кредитний продукт для пенсіонерів. Динаміка продажів стала несподіваною навіть для нас - близько 20% кредитів готівкою банку видаються пенсіонерам", - розповідає заступник начальника управління розвитку роздрібного бізнесу "ОТП Банку" Олександр Кударь.

Серед середніх і невеликих банків приріст роздрібних портфелів забезпечили в III кварталі такі роздрібні установи як "Платинум Банк" (+494 млн грн), "Банк Ренесанс Капітал" (+139 млн грн) і "Ідея Банк" (+103 млн грн). Дивовижний приріст показали "Місто Банк" (+114 млн грн) і банк "Капітал" (+113 млн грн), проте в цих установах свою стратегію не пояснили.

Примітно, що серед 15 найбільших установ свій роздрібний портфель скоротили всього два гравці: "ВТБ Банк" - на 75,59 млн грн та "УкрСиббанк" - на 36,47 млн грн.

"Головним чином негативний приріст роздрібного портфеля пов'язаний з високими темпами погашення заставного портфеля і низькими видачами нових заставних кредитів. У ситуації, коли маржа за заставними кредитами знижується, "ВТБ Банк" не вважає за доцільне активно конкурувати в цьому сегменті", - пояснює директор департаменту роздрібних продуктів ВТБ Банку Катерина Федоровська.

Значно скоротили свої роздрібні портфелі "Банк Форум" (-98 млн грн), "Кредитпромбанк", активи якого переводяться в "Дельта Банк" (-81,6 млн грн), "Укрінбанк" (-59 млн грн), а також невеликий "Банк Національні інвестиції" - на 187 млн грн. Однак в останньому стверджують, що не займаються класичним споживчим кредитуванням.

"Ми не надаємо кредити фізичним особам на купівлю автомобілів, побутової техніки та інших товарів народного споживання. У III кварталі значно зменшився кредитний портфель по фізособам, що пов'язано з переорієнтування кредитної політики на обслуговування корпоративного бізнесу", - говорить начальник управління кредитних операцій Банку Національні інвестиції" Олег Єременко.

Подальша ситуація з кредитуванням буде залежати від депозитних ставок, заявляють банкіри. Поки вони залишаються стабільними: наприклад, за жовтень річні вклади в середньому подешевшали всього на 0,11 процентних пунктів - до 17,35%, а такі дорогі ресурси окупаються тільки в роздробі.

"Більшість банків тверезо дивиться на розміщення ресурсів і на ту ціну, яку ми пропонуємо клієнтам. Якщо в минулому році поширеною була ідея зібрати гроші будь-якою ціною", то зараз повертається більш розумний, раціональний підхід: "зібрати за адекватною вартості"", - зазначає директор департаменту роздрібного бізнесу "Укрінбанку" Тетяна Коренський.