ru ua

У тендері на розміщення магазинів duty free в "Борисполі" перемогли відомі європейські компанії, - експерт

Конкурс щодо оренди торгівельних площ для відкриття магазинів duty free в терміналі Б аеропорту "Бориспіль", який відбувся 14 липня, довів, що в Україні вже сформувався ринок безмитної торгівлі з можливістю чесної конкуренції. Він пройшов відкрито та неупереджено, а переможцями стали європейські компанії компанії з багаторічним досвідом ведення бізнесу в Україні. Про це заявив президент Асоціації магазинів безмитної торгівлі України Володимир Сай.

В конкурсі на укладання договорів по оренді торгівельних площ для відкриття магазинів duty free знову перемогли компанії ТОВ "Бф енд ГХ Тревел Рітейл ЛТД" та ТОВ "Київріанта". Нагадаємо, що за результатами аналогічного червневого конкурсу щодо розміщення магазинів безмитної торгівлі у терміналі Д аеропорту "Бориспіль" договори також були підписані саме з компаніями "Бф енд ГХ Тревел Рітейл ЛТД" та "Київріанта". Компанії вже приступили до реалізації проекта створення комплексу магазинів безмитної торгівлі в аеропорту Бориспіль - "Duty free mal" - з загальною площею понад дві тисячі квадратних метрів.

"Обидва переможці мають доступу до останніх світових досягнень і новітніх технологій в цій галузі, які напрацьовані найбільшими міжнародними операторами. Дуже важливим є також фінансові можливості компаній як для наповнення інфраструктури аеропорту, так і для підтримання економіки України в цілому", - зазначив Сай.

За словами президента Асоціації магазинів безмитної торгівлі, однією з передумов майбутньої успішної співпраці є досвід діяльності цих компаній в Україні та фінансова спроможність, підтверджена на протязі тривалого часу. Саме ці вимоги і були покладені в основу тендерних умов, які були розроблені Державним підприємством "Міжнародний аеропорт Бориспіль" і затверджені Міністерством інфраструктури України.

"Це дало можливість провести конкурс та вибрати дійсно кращих на сьогоднішній день. Хочу зазначити, що обидва переможці хоч і входять до орбіти іноземних компаній, проте протягом років діяльності в Україні забезпечують робочі місця (штатна чисельність на кожному підприємстві перевищує 250 працівників) та сплачують податки в Україні. На мові цифр підсумки багаторічної роботи переможців конкурсу виглядають наступним чином: за чотири роки роботи "Бф енд ГХ Тревел Рітейл ЛТД" сплатила понад 20 мільйонів гривень податків до бюджету, В свою чергу "Київріанта" має 22-річний досвід роботи на ринку України, і за цей час сплачувала в бюджет країни щорічно понад 5 мільйонів гривень. Також відповідно до законодавства для забезпечення виконання зобов'язань за результатами двох конкурсів переможцями було перераховано до бюджету понад 10 мільйонів гривень", - розповів Сай.

Водночас, за його повідомленням, низка інших великих операторів duty free не були допущені до участі в конкурсу у зв'язку з відсутністю відповідного досвіду, передбаченого умовами тендеру, та належної інфраструктури в Україні. Серед претендентів, недопущених через невідповідність конкурсним умовам до вказаних вище конкурсів були як компанії-резиденти з національним капіталом, так і з іноземними інвестиціями.

"Ринок безмитної торгівлі у світовому масштабі представлений також іншими великими компаніями, але не всі великі гравці мають досвід ведення бізнесу в Україні. Як показали результати проведеного конкурсу, на ринку українських операторів ще не всі його учасники здобули відповідну кваліфікацію. Так, наприклад, не була допущена до участі в конкурсі українська компанія "Бф Груп" - у зв'язку з відсутністю відповідного практичного досвіду. Окрім того, були скарги від компанії "Дуфрі Інтернешнл". Але ця компанія не має свого представництва в Україні, тому незрозуміло яким чином вона планувала здійснювати тут свою діяльність. Тому, на нашу думку, ця компанія зловживає правами і намагається лише перешкоджати переможцям у діяльності", - заявив Сай.

Як зазначив президент Асоціації магазинів безмитної торгівлі, відкритість конкурсу та високі вимоги до претендентів дали можливість обрати дійсно надійних партнерів для підписання договорів строком на 10 років.

"Це не тільки поліпшить інфраструктуру терміналів аеропорту та культуру обслуговування пасажирів міжнародних рейсів, але і створить додаткові робочі місця, а також забезпечить додаткові надходження в бюджет аеропорту, та державний бюджет України різних рівнів. Прозорість у формуванні умов та проведенні конкурсу, а також об'єктивність та неупередженість при визначенні його переможців, беззаперечно матиме значний позитивний вплив на формування інвестиційної привабливості України та залучення прямих іноземних та українських інвестицій в реальний сектор української економіки", - зазначив Сай.

Оператор магазинів безмитної торгівлі "Бф енд ГХ Тревел Рітейл ЛТД" має багаторічний досвід співпраці з німецькою компанією-партнером "Гебр. Хайнеманн", яка, будучи третьою в світі компанією за обсягом продажів, є одним з найбільших і беззаперечно визнаних світових лідерів в сфері безмитної торгівлі. Вона має 66 дочірніх компаній в 33 країнах, а загальний оборот компанії в 2013 році склав більше 3 млрд євро.

Компанія "Київріанта" відкрила перший в Україні магазин безмитної торгівлі в аеропорту "Бориспіль" у травні 1992 року. Її партнером і засновником компанії є ірландська компанія Aer Rianta International, історія якої починається з 1947 року, коли в ірландському аеропорту Шеннон було відкритою перший в світі магазин безмитної торгівлі. На протязі довгих років "Київріанта" була беззаперечним лідером в галузі безмитної торгівлі в Україні.