ua en ru

Статутний фонд "Нафтогазу" планують збільшити шляхом випуску ОВДП, - джерело

На нараді у прем'єр-міністра Миколи Азарова сьогодні, 4 листопада 2013 р., планується розглянути можливість збільшення статутного фонду "Нафтогазу" шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Про це повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на власне джерело.

"Протягом усього тижня "Нафтогаз" чекав надходження коштів від ряду великих споживачів. Але прийшла лише частина грошей. Одночасно велися переговори з "Газпромом" про реструктуризацію заборгованості. Але російські колеги не пішли на поступки. Тому в понеділок буде ініційовано питання випуску ОВДП", - повідомило джерело.

Офіційно в Кабміні, Міненерго і "Нафтогазі" цю тему не коментують.

Нагадаємо, у п'ятницю міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький відвідав москву, де зустрівся з главою міненерго Росії Олександром Новаком. І хоча офіційною темою переговорів стало обговорення питань електроенергетики в рамках 44-го засідання електроенергетичної ради країн СНД, сторони не могли не торкнутися реструктуризації боргів НАК "Нафтогаз України" перед "Газпромом".

Зустріч не дала результатів. За підсумками переговорів Ставицький лише висловив сподівання, що сторонам вдасться досягти взаєморозуміння. Однак про це він говорив практично весь минулий тиждень. Ще в середу міністр заявляв, що питання буде вирішено "сьогодні-завтра". А в суботу в коментарі "5 каналу" Едуард Ставицький пообіцяв це зробити вже в понеділок 4 листопада.
Тим часом прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв запропонував у п'ятницю уряду України, яке зараз шукає гроші для оплати боргу за поставки російського газу в серпні, взяти кредит у Євросоюзу.

"Зрештою, якщо у них такі просунуті відносини з Євросоюзом, нехай і кредитуються в Брюсселі", - заявив він в інтерв'ю Reuters.

Російський прем'єр підтвердив, що якщо борг за поставлене у серпні "Нафтогазу" паливо в розмірі 882 млн дол. не буде погашений, "Газпром" перейде у відносинах з українською компанією на принцип передоплати. Днем раніше заступник голови правління "Газпрому" Валерій Голубов пояснив, що згідно з контрактом "Нафтогаз" може залишитися без російського палива вже в грудні, якщо не заплатить аванс у листопаді. Втім, він додав, що "це невигідно нікому", і припустив, що уряд України допоможе НАК.

Фінансові проблеми "Нафтогазу" пов'язані насамперед з двома факторами: великою заборгованістю теплопостачальних організацій за газ, хоча їм самим уряд теж заборгувало за субсидіями, а також втратою прибуткового сегменту промислових споживачів, що віддали Ostchem Дмитра Фірташа. У п'ятницю глава "Газпрому" Олексій Міллер продемонстрував підписану 18 вересня доповнення до контракту на постачання газу від 2009 р. Згідно з документом, "Нафтогаз", який повинен був розплатитися за серпневий газ до 7 вересня, отримує розстрочку до 1 жовтня. Але з 7 вересня на суму прострочення нараховується 6% річних. Таким чином, на 2 листопада відсотки за платежем вже склали 6,4 млн дол.

Уряд не в перший раз збільшує статутний капітал "Нафтогазу" для розрахунків перед "Газпромом" шляхом випуску ОВДП. За даними Нацбанку, у поточному році Мінфін розмістив такі облігації на суму 8 млрд грн, в 2012 р. на 6 млрд грн.

"Таким чином зростає прихований дефіцит держбюджету. По суті, вся схема зводиться до того, що Нацбанк надає "Нафтогазу" частину своїх валютних резервів",- відзначає керівник аналітичного департаменту SP Advisors Віталій Ваврищук.

На думку колишнього представника президента з енергетичних питань Богдана Соколовського, в уряду може бути лише два варіанти виходу з ситуації.

"Необхідно або повертати "Нафтогазу" найбільш платоспроможних промислових споживачів, або підвищувати тарифи на тепло до економічно обґрунтованого рівня, що навряд чи можливо напередодні президентських виборів",- вважає він.