Україна недоотримала врожаю більш ніж на 32 млрд гривень через завищені ціни на азотні добрива

Україна недоотримала врожаю більш ніж на 32 млрд гривень через завищені ціни на азотні добрива
Ілюстративне фото (acis.kiev.ua)

За даними експертів, всередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%

Через завищені ціни на азотні добрива на внутрішньому ринку в 2017 році держава недоотримала врожаю на більш ніж 32 млрд грн. Такі висновки дослідження, проведеного Національним науковим центром "Інститут аграрної економіки" НААН України, консалтинговим агентством "УкрАгроКонсалт" і центром "Соціальний моніторинг" на замовлення ГС "Всеукраїнська аграрна рада" (ВАР), передає "Інтерфакс".

При цьому загальний рівень втрат, понесених всіма категоріями господарств через недостатнє внесення добрив, оцінюється в більш ніж 40 млрд грн.

"В опитуванні взяли участь 500 агрогосподарств, що займаються переважно вирощуванням зернових, кормових та технічних культур. Такий комплексний аналіз було проведено в Україні вперше", - зазначив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

За словами Соколова, всередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%. До цього призводить корупція та монопольне становище окремого виробника - групи Ostchem, яка належить бізнесменові Дмитру Фірташу і "диктує свої правила гри на ринку".

"Справа в тому, що зважаючи на логістичні обмеження Україна може завозити добрива переважно з Росії. А щодо російських азотних добрив діє антидемпінгове мито, яке становить до 36%. Це призводить до того, що у нас ціни вищі, ніж у світі і, зокрема, в Росії. А якщо плани уряду про заборону імпорту російських добрив здійсняться, ціни на азотні добрива в Україні будуть перевищувати світові більш ніж на 50%", - заявив заступник голови ВАР.

Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше норми. У результаті українські ґрунти виснажуються - щорічно кожен гектар українських сільгоспземель втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин.

"В середньому рівень внесення азотних добрив серед українських аграріїв становить 40-60 кг на гектар. Тоді як, наприклад, у Німеччині сільгоспвиробники використовують на гектар близько 110 кг азоту - не добрив, а лише діючої речовини, а середній показник по ЄС становить близько 75 кг діючої речовини азоту) / га", - йдеться в дослідженні.

"Зупинити процес деградації українських земель можливо тільки шляхом зниження внутрішніх цін на добрива. Без цього, через скорочення валового збору врожаю, страждають як самі сільгоспвиробники, так і українська економіка в цілому, адже аграрний сектор генерує більше 40% валютної виручки країни і 18% ВВП", - зазначив Соколов.

Як відомо, влітку 2017 консалтингове агентство ААА підрахувало, що в результаті штучного дефіциту азотних добрив в Україні напередодні весняної посівної кампанії 2017 року і введення антидемпінгових мит на азотні добрива з РФ, українські агротоваровиробники переплатили за добрива понад 200 млн доларів або більше 5,2 млрд гривень.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся