ua en ru

Україна має намір добитися зниження ціни на російський газ до 250-260 дол. за тис. куб. м

Україна має намір домогтися від "Газпрому" знижку на газ - до 250-260 дол. за тис. куб. м, повідомляє джерело в Мінєнерго, пише "Коммерсант. Україна".

Україна має намір домогтися від "Газпрому" знижку на газ - до 250-260 дол. за тис. куб. м, повідомляє джерело в Мінєнерго, пише "Коммерсант. Україна".

Джерело в міністерстві розповіло, що переговори щодо перегляду газового контракту 2009 року поновилися на тлі відмови України від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом.

"Зараз наша позиція - це зниження ціни до 250-260 дол. за тис. кубометрів і гарантії завантаження газотранспортної системи в обсязі не менше 90 млрд кубометрів на рік",- пояснив співрозмовник. За його словами, Україна також готова створити консорціум з Росією на базі української ГТС.

Переговори про зниження ціни газу Кабмін вів з 2010 року. Як повідомляв раніше посол Росії в Україні Михайло Зурабов, в кінці минулого року сторони фактично домовилися про створення газотранспортного консорціуму з одночасним зниженням ціни палива до 250 дол за тис. кубометрів. Проте пізніше Росія поставила додаткові умови - вихід України з Енерготовариства і прийняття законів, які дозволяють приватизувати ГТС. Це призвело до зриву переговорів вже у травні.

У жовтні Президент Росії Володимир Путін заявив, що російські банки оформили Україні черговий кредит - на 750 млн дол., а "Газпром" допоміг Україні закачати необхідний газ в підземні сховища (ПСГ) зі знижкою - за 260 дол. за тис. кубометрів. Пізніше глава російської монополії Олексій Міллер пригрозив перевести "Нафтогаз" на передоплату з-за прострочення платежу за серпень. Заяву було зроблено за місяць до саміту Східного партнерства, на якому Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС. "Нафтогаз" не зміг заплатити і став "переписувати" закуплені Україною в жовтні обсяги на Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа, обмінюючи їх на свій газ в ПСГ.

У "Газпромі" сприйняли зниження запасів "Нафтогазу" в ПСГ як порушення домовленостей про транзит у Європу і компанії виставили рахунок на всі обсяги жовтня. "Нафтогаз" відмовився купувати російський газ до кінця року. В середині листопада "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" за підсумками минулих у Москві переговорів все-таки підписали акт здачі-приймання газу за жовтень, став предметом конфлікту. Українська монополія намагалася переконати "Газпром" в тому, що велика частина з поставлених у жовтні в Україну 3,2 млрд кубометрів палива належить Ostchem. Однак "Нафтогаз" визнав купівлю 1,4 млрд кубометрів газу в жовтні.
У прес-службі "Газпрому" вчора офіційно ці пропозиції не коментували. Проте джерело, знайоме з позицією російської сторони, зазначив, що одного консорціуму для зниження ціни газу сьогодні буде недостатньо. "Один консорціум навряд чи когось вже зацікавить. Співробітництво повинно проходити в більш широкому форматі, пропозицію української сторони має бути пакетним. Мова може йти про консорціум, участі у спільних проектах з видобутку газу і допуск "Газпрому" до кінцевих споживачів палива",- пояснив співрозмовник у міністерстві.

Голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик вважає, що в України досить високі шанси домовитися з Росією про зниження ціни газу вже найближчим часом. "Газові переговори завжди проходили швидше в політичній площині, і зараз саме політичні перешкоди для домовленостей зняті",- зазначає Боровик. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук каже, що головне питання переговорів - це терміни нової угоди. "Термін дії попереднього договору, який був підписаний в 2009 році, закінчується в 2019 році, і тоді Росії все одно доведеться переглянути ціну газу. Тому новий договір повинен бути довгостроковим і закріплювати нову, низьку ціну газу як мінімум на найближчі десять років",- вважає Корольчук.

Між тим в агентстві Fitch Ratings в п'ятницю заявили, що вважають малоймовірним зниження ціни газу для України найближчим часом. "Fitch не очікує в короткостроковій перспективі будь-якої підтримки з боку Росії, будь то фінансування або більш низька ціна газу, які допомогли б Україні посилити економічну політику і подолати зовнішні фінансові виклики",- йдеться в повідомленні агентства.