Трансформація діяльності НБУ дозволить зробити крок назустріч реальній економіці, - експерт

НовиниФінанси    25.11.2016 - 10:02
Фото: НБУ
Фото: НБУ

У вітчизняній фінансово-банківській сфері необхідно здійснити низку кардинальних дій, щоб підвищити ефективність роботи Національного банку України і повернути до нього довіру суспільства, і цьому реально може посприяти прийняття законопроектів, що стосуються прозорості діяльності НБУ та підвищення його відповідальності перед суспільством, а також про внесення змін у закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Про це в ході круглого столу "Як посилити прозорість роботи і підзвітність НБУ та Фонду гарантування вкладів суспільству", ініційованого комітетом Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності, заявив кандидат економічних наук, провідний науковий співробітник Академії фінансового управління Анатолій Дробязко, повідомляють українські ЗМІ.

Експерт висловив упевненість в тому, що серед першочергових кроків у нормалізації функціонування всієї системи вітчизняного центробанку є прискорення повноцінного функціонування Ради НБУ, які відповідали б передовим міжнародним стандартам корпоративного управління.

"При Раді НБУ необхідно створити комітети з ризиків, аудиту, призначень, винагород та стратегії. До першочергових завдань важливо включити ефективну взаємодію з Правлінням Нацбанку, прийняти стратегію головного фінансового регулятора країни на 3-5 років, розробити нові підходи до монетарної політики, яка сприяла б економічному зростанню, збільшення зайнятості населення і забезпечення стабільності фінансової системи", - заявив Дробязко.

Експерт вважає, що необхідно на законодавчому рівні доручити уповноваженому держоргану, наприклад, Рахунковій палаті, проведення аудиту адекватності дій самого регулятора та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Це необхідно зробити у зв'язку з використанням критеріїв виведення з ринку банків, а також щодо прийняття рішень про надання преференцій і неприйняття заходів впливу за порушення регулятивних вимог до окремих банків, відзначає видання.

Така законодавча практика, на думку вченого-фінансиста, дозволить зробити крок назустріч вітчизняній реальній економіці. При цьому Дробязко підкреслив, що Україні необхідно вивчити і реалізувати успішно апробований в країнах ЄС досвід антикризових програм довгострокового рефінансування банків.

"Таке рефінансування можливе із залученням кредитних коштів, інвестицій та технічної допомоги міжнародних фінансових організацій. Необхідно встановити регуляторні пріоритети стимулювання, а в даному випадку - відновлення кредитування реального сектору вітчизняної економіки, включаючи мале та середнє підприємництво. Паралельно необхідно продовжити поступове зниження ключової ставки Нацбанку з прив'язкою до очікуваного рівня інфляції", - підкреслив Анатолій Дробязко.

Експерт вважає, що серед першочергових кроків щодо нормалізації діяльності вітчизняного центробанку має бути і впровадження механізму Єдиного реєстру великих позичальників у відповідності зі стандартами, які впроваджені Центральним банком Євросоюзу разом з центробанками країн-учасниць цього міждержавного об'єднання.

Дробязко вважає, що всі ці дії керівництво НБУ має проводити виключно в тісній взаємодії з Урядом України та комітетом Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності.

Як повідомляли ЗМІ, обговорені на круглому столі законопроекти були розроблені в рамках реалізації Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020 "Синергія розвитку банків та індустріалізації економіки". Стратегія затверджена Комітетом Верховної ради з питань фінансової політики та банківської діяльності і рекомендована до роботи Кабміну й Нацбанку.

Законопроекти про підвищення прозорості та підконтрольності суспільству Національного банку україни та Фонду гарантування банківських вкладів повністю базуються на світовому досвіді і збільшують інституційну спроможність цих важливих органів, заявив в четвер на заїданні круглого столу голова парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
НБУ підвищив курс золота до 303,50 тис. гривень за 10 унцій Україні необхідно кардинально збільшити прозорість Нацбанку та ФГВФО, - Рибалка
On Top