ua en ru

Суд ООН може зобов'язати РФ припинити агресію проти населення Донбасу та Криму за 1-2 місяці

Суд ООН може зобов'язати РФ припинити агресію проти населення Донбасу та Криму за 1-2 місяці Фото: Мар'яна Беца

Сьогодні в Міжнародному суді ООН стартують усні слухання справи України проти Росії

Міжнародний суд ООН в Гаазі може прийняти рішення, яким зобов'яже Російську Федерацію припинити агресію проти населення Донбасу та Криму через 1-2 місяці. Про це сьогодні в ефірі телеканалу" 1+1" повідомила речник Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца.

Так, сьогодні в Міжнародному суді ООН стартують усні слухання справи України проти Росії. У МЗС впевнені, що факти і право у справі у суді ООН на боці України.

"Безпрецедентний історичний процес (Міжнародний суд ООН розгляне позов проти Росії в частині про утиск прав людини (кримських татар у Криму) і підтримці тероризму на Донбасі, - ред.) починається сьогодні у суді ООН. Для того, щоб назвати його історичним, є кілька причин. По-перше, ніколи раніше Україна не подавала позов у Міжнародний суд ООН. По-друге, Україна лише одного разу була відповідачем у справі, це була справа Румунії проти України, але ми ніколи не ініціювали, і я більш ніж переконана, що росіяни не очікували, що Україна дійсно подасть цей позов у Міжнародний суд ООН", - сказала вона.

Беца пояснила, чому позов проти Росії не був поданий Україною раніше.

"В принципі, затримки, як такої, не було. По-перше, важливо було визначити, які конвенції застосовуються до Росії, де Росія визнає юрисдикцію Міжнародного суду ООН, тому що в більшості випадків, і це тягнеться ще з часів Радянського Союзу - і Радянський Союз і Росія не визнавали юрисдикцію", - зазначила речник.

Беца зазначила, що конвенції, що діють, передбачають стадії юридичного врегулювання питання до подання позову.

"Потрібно було провести консультації, переговори з Росією для того, щоб вичерпати всі заходи і подати позов. Ми зустрічалися (з російською стороною, - ред.) на експертному рівні... Але вони говорили абсолютно ті ж фрази: "Ми тут ні при чому, нас тут не було". Ми зі своєї сторони вичерпали всі ці юридичні механізми і з чистою совістю пішли в Міжнародний суд ООН", - розповів вона.

Беца нагадала, що схожа справа була у 2008 році, коли Грузія дуже швидко після акту агресії Росії подала позов у Міжнародний суд ООН, але через не виконані процедурні питання суд його відхилив.

"Тому ми повинні бути абсолютно переконані, що всі заходи вичерпані", - підкреслила речник МЗС.

"Відверто скажу, я не знаю (що Росія збирається протиставити Україні в Міжнародному суді, - ред.), тому що в принципі факти і право на нашій стороні... Звичайно вони готуються до різних провокацій - це не можна виключати", - констатувала Беца.

За словами спікера, сьогоднішні слухання - це усні слухання щодо заходів запобігання, що Україна вимагає від Російської Федерації.

"Вони стосуються того, що потрібно зараз, щоб суд прийняв рішення, яким буде захищено цивільне населення і Росія повинна буде зупинити свої діяння згідно конвенції", - пояснила Беца.

Вона також повідомила, що сьогодні, 6 березня, і в середу, 8 березня, суд заслухає Україну, а 7 і 9 березня в суді зі своїми аргументами виступить Росія.

"Рішення щодо цих слухань повинно бути прийнято через місяць-два і воно є обов'язковим до виконання для сторін... По суті справа розглядається пізніше, воно буде складатися з письмової стадії і усної, і це дійсно може зайняти кілька років", - підсумувала Беца.

При цьому спікер не виключила можливість не виконання Росією рішення.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Міжнародний суд ООН почне відкриті слухання у справі України проти РФ 6 березня.