"Нафтогаз" програв спір у Стокгольмському арбітражі на 3,9 млрд дол

"Нафтогаз" програв судовий спір на 3,9 млрд дол. Стокгольмський арбітраж зобов'язав монополію виконати контракт з італійським трейдером Italia Ukraina Gas і поставити йому 13,1 млрд куб. м газу за цінами 2003 р. - 110 дол. за тис. куб. м за нинішньої його вартості в 416 дол. Про це пише "Комерсант-Україна".

У НАК "Нафтогаз" заявляють, що не будуть виконувати рішення, і готують зустрічний позов до трейдера, але юристи констатують, що шанси виграти вкрай малі. Експерти очікують, що поразкою України напевно скористається "Газпром" в переговорах про створення газотранспортного консорціуму.

У розпорядженні "Комерсант" опинився текст рішення Стокгольмського арбітражу NV 007/2008 від 19 грудня 2012 р. Згідно з ним, НАК "Нафтогаз України" зобов'язана виконати умови угоди з італійською компанією Italia Ukraina Gas (IUGAS) від 24 грудня 2003 р. і продати їй 13,1 млрд куб. м газу за ціною 110 дол. за тис. куб. м. Для порівняння: у Росії "Нафтогаз" зараз купує паливо по 416 дол. за тис. куб. м, тобто виконання рішення суду загрожує монополії втратами на суму 3,9 млрд дол. Суд також зобов'язав НАК заплатити газотрейдеру штраф у розмірі 12,7 млн дол. за затримку постачань.

Це вже друге рішення арбітражу в суперечці між компаніями. У 2010 р. НАК програла перший процес, але тоді рішення було набагато м'якше - компанія повинна була відшкодувати близько 200 млн дол. збитків. У "Нафтогазі" вирішили оскаржити це рішення, і результатом нового розгляду став програш монополії в грудні минулого року.

Контракт між IUGAS і "Нафтогазом" був підписаний в м. Києві заступником голови правління НАК Ігорем Вороніним і уповноваженим італійської компанії Андреа Мієліт. Постачання газу планувалося здійснити в період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2013 р. в обсязі 1,3 млрд куб. м в рік на умовах доставки в пункт прийому Великі Капушани на українсько-словацькому кордоні. У той час НАК одержувала туркменський газ по 50 дол. за тис. куб. м, і монополія повинна була заробити на цих постачаннях близько 780 млн дол. на рік.

Згідно з матеріалами суду, в 2004-2005 р. постачання газу за контрактом не проводилися. Причому в НАК це пов'язують з тим, що IUGAS не розташовувала договором зі словацькою газотранспортною компанією SPP на його транспортування. Такий договір з'явився лише в 2006 р., коли "Газпром" перекупив весь обсяг туркменського газу, що виключило можливість його покупки Україні. Весь газ в країну стала імпортувати компанія RosUkrEnergo (на той момент 50% належало "Газпрому", 45% - Дмитру Фірташу, 5% - Івану Фурсіну), а продавали його через "УкрГаз-Енерго", що унеможливило виконання угоди.

Офіційно в IUGAS і "Нафтогазі" рішення суду не коментують. Але джерело в НАК повідомило, що монополія не збирається виконувати контракт і виплачувати штраф, незважаючи на рішення Стокгольмського суду.

"Ми маємо повне право не виконувати це рішення, поки воно не буде підтверджено в українському суді", - говорить співрозмовник. Він стверджує, що Італія була технічно не готова приймати газ, а у IUGAS навіть немає можливості забезпечити його збут. Крім того, в НАК пропонували італійському трейдеру виконати договір, переглянувши формулу і піднявши ціну газу. Але компанія відмовилася йти на поступки. Зараз в "Нафтогазі" готують зустрічний позов.

Переглянути рішення арбітражу теоретично може Верховний суд Швеції, відзначає керуючий партнер юридичної компанії AstapovLawyers Андрій Астапов.

"Можливо, "Нафтогаз" збирається звернутися туди. Але, враховуючи два попередні рішення, шанси НАК у такому розгляді невисокі", - вважає експерт.

Читайте також: Україна в 2013 р. планує почати поставки 10 млрд. куб. м туркменського газу, - Ставицький

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся