Вартість ЗПГ на спотовому ринку виросла на 82% - до 18 дол. за 1 млн БТЕ

Понеділок 21 січня 2013 08:45

Несподіване зниження темпів виробництва ЗПГ і підвищений попит на сировину в Азії та Латинській Америці привели до дефіциту зрідженого газу на глобальному ринку. Незважаючи на те що 80% постачань ресурсу зараз проводиться за довгостроковими контрактами, провідні країни, що розвиваються, включаючи Бразилію і Китай, досі купують паливо на спотовому ринку, де вартість СПГ вже перевищила 18 дол. за 1 млн БТЕ, що на 82% вище торішнього значення. Для порівняння, в США за аналогічну кількість ЗПГ обійшлося б покупцеві всього в 3,5 дол.

Як вважають аналітики, в поточному році ситуація з постачанням ЗПГ в Азію та Латинську Америку погіршиться. "Існують великі проблеми з боку пропозиції ЗПГ, причому ми зовсім не були до цього готові. Виробництво ЗПГ скоротилося, і немає ніяких передумов до того, щоб в 2013 році ця ситуація якось виправилася", - вважає незалежний аналітик Енді Флауер. Згідно його підрахунками, пропозиція ЗПГ на глобальному ринку скоротилося за 2012 рік на 1,6%. У числі причин - інфраструктурні роботи в Катарі, найбільшому експортері СПГ, а також неспокійна обстановка в Ємені.

Серед основних побоювань експертів - зростаючий попит на газ в Китаї, економіка якого буде демонструвати досить високі темпи зростання (близько 8% в 2013 році), Японії (тут припинені майже всі атомні реактори) і Бразилії (там через сильну посуху відчувається брак енергії на ГЕС). Критична ситуація склалася в Аргентині, яка досі не зуміла забезпечити себе поставками СПГ на цей рік. Замість необхідних 83 танкерів владі вдалося домовитися про прибуття лише 51 корабля з ЗПГ. "В умовах стагнуючого виробництва попит на газ продовжує зростати. В такій ситуації країни, що купують газ на спотовому ринку, змушені як слід розщедрюватися, оскільки кількість ресурсів обмежена", - вважає аналітик Waterborne Energy Чарльз Мартін.

Найближчим часом в експлуатацію буде введено лише один великий завод з виробництва ЗПГ, що знаходиться в Анголі. Він зможе виробляти близько 5,2 млн т ЗПГ на рік. При цьому тільки Китай, Індія і Сінгапур введуть в експлуатацію термінали на прийом газу з пропускною здатністю 18 млн т, "з'ївши" відразу 8% від глобальної пропозиції ЗПГ. Далі буде гірше: до 2020 року Китай має намір потроїти свої закупівлі ЗПГ з метою замінити їм екологічно брудне вугілля. Певні надії ринок зараз покладає на США, де газ знаходиться в достатку, проте в країні досі немає експортних терміналів для ЗПГ. Більш того, зведення таких об'єктів вимагає схвалення місцевої влади, яка поки що не поспішаэ продавати національне надбання за кордон. Очікується, що поставки американського газу за кордон почнуться лише до 2020 року.

Читайте також: Україна до кінця січня визначиться з підрядником і термінами будівництва LNG-терміналу, - Ставицький (відео)

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся