ua ru

Словаччина не бачить можливості для реверсних поставок газу в Україну без договору з "Газпромом", - Томбінський

Словаччина не бачить можливості для реверсних поставок газу в Україну без договору з "Газпромом". Про це заявив посол ЄС Ян Томбінський на форумі "Паливно-енергетичний комплекс: Сьогодення та майбутнє", передає кореспондент РБК-Україна.

Словаччина не бачить можливості для реверсних поставок газу в Україну без договору з "Газпромом". Про це заявив посол ЄС Ян Томбінський на форумі "Паливно-енергетичний комплекс: Сьогодення та майбутнє", передає кореспондент РБК-Україна.

"В Україні відбувається потужний потік газу... між ним Росія і Словаччина. ...Словаччина не має повної ясності і можливості відкриття реверсного потоку в Україні, без того, щоб домовитися з "Газпромом", який постачає цей газ", - заявив він.

Україна домагається від Єврокомісії підтримки щодо підписання нової технічної угоди між "Укртрансгазом" і словацької Eustream, розповіло джерело в Кабінеті міністрів, знайоме з ходом переговорів.

"Ми хочемо запустити віртуальний реверс - своповое заміщення газу, коли частина російського палива залишається в Україні, а в Словаччині цей обсяг "Газпрому" компенсує наш партнер - RWE. Однак у технічній угоді між компаніями-операторами газотранспортних систем України і Словаччини зараз немає пункту про облік таких операцій", - заявило джерело.

Таку можливість мають намір передбачити в новому техугоді між сторонами. У цьому випадку "Газпром" буде змушений враховувати таку схему постачань в балансі газу, що поставляється в Україну: "І Україна, і Словаччина є членами Європейського енергетичного співтовариства. Внесення змін про облік зустрічних поставок якраз відповідає нормам Третього енергопакету, який обов'язковий для членів цієї організації".

НАК "Нафтогаз України", не домовившись з "Газпромом" про зниження ціни на газ, ще у листопаді 2012 р. почала реверсні поставки сировини з Європи за контрактом з німецькою RWE. З 15 травня в тестовому режимі було запущено постачання газу в Україну через Словаччину. Однак домовитися про постійних поставках не вдається, тому що "Газпром" відмовляється відвантажувати газ RWE навіть на території Словаччини, не кажучи вже про Україну. У монополії наполягають на тому, що паливо повинно бути прийнято на кордоні з Австрією. Для того щоб вирішити цю проблему, раніше в Міненерго пропонували RWE накопичувати газ в українських підземних сховищах, а потім продавати його на внутрішньому ринку. У випадку з Словаччиною у "Газпрому" є і фінансовий важіль - у монополії зарезервовано та сплачено понад 85% транзитних потужностей словацької газотранспортної системи, хоча вона і використовує їх лише наполовину. Це влаштовує словацького оператора Eustream, який не має наміру переглядати транзитний контракт з "Газпромом".