ua en ru

Штефан Фюле дав зрозуміти, що у разі арешту Тимошенко переговори ЄС з Україною про асоціацію припиняться, - джерело

Комісар ЄС з питань розширення та східної політики сусідства Штефан Фюле дав зрозуміти, що, якщо екс-прем'єр-міністр, лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко отримає термін, переговори з Україною припиняться. Можливо, навіть буде відмінено грудневий саміт. Про це розповів один з представників неурядових організацій, з яким єврокомісар зустрівся в четвер увечері, пише видання "Комерсант-Україна".
"Кажуть про сім років (гаданий тюремний термін для Юлії Тимошенко)? О`кей, значить, ви будете сім років чекати угоди про асоціацію", - процитував Фюле інший учасник зустрічі.
16-17 вересня в Ялті пройшла щорічна зустріч Yalta European Strategy (YES). Її головними подіями стали переговори президента Віктора Януковича і європейських політиків, присвячені кримінальному переслідуванню Юлії Тимошенко. Київ погодиться на повну реабілітацію Тимошенко, вважають у Брюсселі. Проте Євросоюз готується і до "плану Б", при якому процес зближення з Україною може бути повністю зупинено.
Тема VIII зустрічі YES була заявлена ​​як "Загальні виклики і спільне майбутнє України та світу", проте від цієї тематики довелося відступити. У Лівадійському палаці, де традиційно проходять саміти YES, "світ" виявився представлений лише західною його частиною. Російські учасники відмовилися від приїзду. "Вони в останній момент повідомили, що не прибудуть, - поділився з виданням засновник YES Віктор Пінчук. - Росіяни дуже добре відчувають настрої керівництва. І коли нагорі між Україною і Росією почалося таке (тут Пінчук продемонстрував як зіштовхуються кулаки), скасували візити".
З Брюсселя до Ялти на три дні приїхав комісар ЄС з питань розширення та східної політики сусідства Штефан Фюле. Його перші неофіційні зустрічі показали, що Фюле налаштований на безпрецедентно жорстку критику Києва у зв'язку з ходом процесу у справі екс-прем'єра Юлії Тимошенко.
Президент Віктор Янукович прибув до Ялти в п'ятницю вранці і з листа прочитав учасникам форуму промову, яка не містила новин, але приємну європейським гостям. Глава держави в черговий раз заявив, що вважає Європейський союз стратегічним вибором України і не має наміру сприяти інтеграції країни до Митного союзу Росії, Казахстану і Білорусії. Янукович був готовий і до питання, що прозвучало із зали, депутата Європарламенту Маріо Девіда, який поцікавився, чому влада переслідує Юлію Тимошенко. "Це питання для нас теж дуже болюче, ми поділяємо ваш біль", - відповів глава держави і нагадав про те, що влада розробила новий Кримінально-процесуальний кодекс.
Цей епізод викликав дипломатичний скандал, врегулювання якого відняло чимало сил учасників форуму як з української, так і з європейської сторони. Як виявилося, в синхронному перекладі на англійській "Кримінально-процесуальний кодекс" (УПК, визначає порядок ведення процесу в суді) перетворився на "Кримінальний кодекс" (КК, визначає покарання за різні злочини). "Наші перекладачі тут ні при чому. Слова Януковича перекладав його "синхроніст", а наших хлопців на цей час відсторонили від роботи", - розповів представник YES.
Відразу після виступу на форумі Віктор Янукович попрямував на переговори зі Штефаном Фюле. Щоб посилити тиск на Україну, єврокомісар прийшов на зустріч не один, а у супроводі міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта (в одній зі своїх статей він висловив думку, що справа Тимошенко схожа на "політично спрямовану спробу Януковича та його прихильників позбутися сильного суперника напередодні виборів ") і співчуваючого екс-прем'єру депутата Європарламенту Ельмара Брока (раніше заявляв, що процес над Юлією Тимошенко "політичний", і називав його" шоу "). Як пізніше розповів журналістам Фюле, цей формат повинен був продемонструвати єдину позицію трьох гілок європейської влади - Єврокомісії, Європарламенту і Ради ЄС. Зустріч, на яку було відведено 45 хв., тривала рівно втричі довше. По її завершенні український президент і представники Євросоюзу виглядали однаково втомленими і незадоволеними. Віктор Янукович отримав від Штефана Фюле безпрецедентно жорсткі сигнали, а європейці так і не добилися від свого співрозмовника гарантій того, що він виконає вимоги Брюсселя і звільнить екс-прем'єра, пише видання. "Було б надто оптимістично говорити, що ми впевнені в успіху", - зізнався Більдт.
Учасникам переговорів не сподобалося те, що, на їхню думку, глава держави був з ними не до кінця чесний. "Він (Віктор Янукович) повідомив нам, що давно передав до Венеціанської комісії законопроект, який декриміналізую дії Тимошенко. Вже потім ми з'ясували, що у Венеціанській комісії про це нічого не знають", - розповів виданню один з учасників переговорів. Нещирою європейці визнали і заяву Віктора Януковича про те, що стаття КК, за якою звинувачують Юлію Тимошенко, - "зловживання службовим становищем" - залишилася Україні у спадок від радянських часів, хоча насправді розділ про посадові злочини був повністю переписаний у редакції кодексу від 2001 року.
З'ясування стосунків представників Брюсселя і адміністрації президента тривало до пізнього вечора п'ятниці. Втім, від офіційних протестів європейці утрималися. "О`кей, навіть якщо цей закон (КК) був прийнятий тільки 10 років тому, для нас важливо, щоб Янукович від нього позбувся. Я знаю, що повинно бути зроблено, і для мене не так важливо, як це буде зроблено", - пояснив Карл Більдт. "Якщо Тимошенко залишиться у в'язниці, взаємини між Україною і ЄС навряд чи будуть такими ж, як раніше. Колишньому прем'єру повинна бути надана можливість знову пройти випробування виборами", - роз'яснив вимоги ЄС Штефан Фюле.
У Ялті стали також відомі подробиці того, які дипломатичні важелі Брюссель збираються задіяти для тиску на Україну. Досі представники Єврокомісії заявляли, що при будь-яких умовах намір завершити і парафувати договір про асоціацію між Україною та ЄС, після чого документ потрібно перевести на 27 мов країн Євросоюзу і підписати. Труднощі очікувалися на наступному етапі, при ратифікації, а проте економічна частина угоди, яка регулює зону вільної торгівлі (ЗВТ), повинна була почати діяти незалежно від протестів національних парламентів. Як розповів виданню високопоставлений представник ЄС, у разі звинувачувального вироку у справі Тимошенко Брюссель готується заблокувати також підписання interim agreement - документ, який повинен ввести в дію ЗВТ між Україною та ЄС. Втім, остаточне рішення про це поки не прийнято.
Не очікують такого варіанту розвитку подій і в МЗС - українські дипломати вважають, що загроза зриву переговорів про асоціацію невелика. "У мене немає побоювань з приводу парафування, підписання та навіть ратифікації - угода буде, і її ратифікують, я не сумніваюся. У мене побоювання щодо імплементації запланованих у ньому реформ", - заявив, виступаючи на форумі, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін. Він закликав Європу припинити економити кошти на проведенні структурних реформ, які Україна зобов'язалася здійснити в рамках зближення з ЄС: "Ми повинні мати доступ до тих же інструментів, що й країни, що готуються до членства. Мова повинна йти якщо не про таке ж, то про порівнянне фінансування".
Тим часом форум продемонстрував, що для зближення з ЄС Україні необхідно не тільки проводити реформи, а й підвищити рівень розуміння процесу євроінтеграції українською владою. Так, справжній фурор справив виступ першого віце-прем'єра Андрія Клюєва, який відповідає в уряді за європейську інтеграцію. "Ми будемо виходити з ініціативою про створення в парламенті комітету з європейської інтеграції. Він був колись, але потім його чомусь ліквідували", - повідомив Клюєв. Присутні в залі депутати спробували заперечити, що комітет з питань євроінтеграції, очолюваний Борисом Тарасюком, існує і сьогодні, але віце-прем'єр впевнено заявив: "Ні, там, в парламенті, комісія є, а ми зробимо комітет". З'ясувати, про що говорив перший віце-прем'єр, журналістам в Ялті так і не вдалося.