РФ може знову обмежити експорт зерна

Середа 12 жовтня 2011 09:49

Жвавий розпродаж зерна експортерами змушує російську владу задуматися про створення стримуючих механізмів. Якщо уряд побачить, що зернотрейдери потенційно можуть вивезти більше 23-24 млн т, можливе введення мит. 
За прогнозом уряду, цього року в Росії може бути зібрано 90-92 млн т зерна. За словами першого віце-прем'єра Віктора Зубкова, з моменту скасування зернового ембарго 1 липня поточного року і до сьогоднішнього дня з країни вже вивезено 10,7 млн т зерна. Якщо експорт буде тривати такими ж темпами, то до початку 2012 року його обсяг досягне 18-19 млн т, очікують в уряді. При цьому розрахунки показують, що в поточному сільгоспроці (з 1 липня 2011 року по 30 червня 2012 року) може бути експортовано 23-24 млн т зерна, додав перший віце-прем'єр.
Щоб зберегти баланс і цінову стабільність на внутрішньому ринку, уряд може ввести заходи обмеження експорту. Віктор Зубков доручив розробити і внести в уряд до 1 листопада поточного року документ, який дасть можливість кабінету міністрів пригальмувати вивіз зерна в разі перевищення прогнозного обсягу експорту. Механізм передбачає введення плаваючої мита, і він вже узгоджений з усіма міністерствами і відомствами.
"Для того щоб забезпечити внутрішнє споживання національного ринку, нам необхідно 72 млн т зерна, але ми повинні забезпечити і гідні перехідні запаси на 1 липня 2012 року в обсязі 15-16 млн т", - заявив перший віце-прем'єр. Щоб ціни на внутрішньому ринку не лихоманило, а продукти харчування не дорожчали, уряд буде стежити за цінами на зерно. "Вони повинні бути в районі 5600-6500 руб. (за тонну) максимум і не більше", - зазначив Віктор Зубков.
Рекордний обсяг вивезення російського зерна був зафіксований в 2008/09 сільгоспроці - 23,5 млн т, але тоді валовий збір склав 108 млн т. "Цього року очікується менший врожай, але обсяг експорту може перевершити попередній рекорд", - вважає генеральний директор аналітичного центру "СовЕкон" Андрій Сизов. Проте запровадження митно-тарифних обмежень може і не знадобитися, оскільки експорт російського зерна може стати невигідним чинності низьких світових цін, додає експерт.
Заявлений прогноз з експорту навряд чи буде перевищено в силу ринкової кон'юнктури, вважає власник групи компаній "Валари" Кирило Подільський. "У країні слабка транспортна інфраструктура з перевезення та перевалки зерна в портах, відзначається нестача вагонів і автомашин, а з настанням зими ці проблеми тільки посиляться в рази", - пояснює менеджер іншої крупної торгової компанії. У підсумку з листопада по березень 2012 р. вивезення зерна різко скоротиться, вважають учасники ринку.
Введення мита буде мати негативний ефект, і внутрішні ціни можуть різко впасти, впевнений Подільський. З цим погоджується й інший експортер: якщо будуть введені плаваючі мита, в результаті постраждають сільгоспвиробники, оскільки трейдери просто знизять закупівельні ціни на розмір мита.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся