Процес відходу великих інвесторів з України тільки починається, - Медведчук

Потік іноземних інвестицій в Україну стрімко скорочується. І цей процес тільки починається, написав у своєму блозі лідер громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.

Згідно з даними Національного банку, за перші вісім місяців 2013 р. обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України знизився на 41% - до 2,51 млрд дол). Аналогічна тенденція спостерігалася і роком раніше, хоча в 2012 р. надходження зменшилися всього на 7%, до 6,01 млрд дол., порівняно з попереднім роком.

Як відомо, факторами, здатними підвищити інвестиційну привабливість країни, є прозора фіскальна політика, спрощені податкові процедури і зниження податкового навантаження на інвестора, максимально чітка законодавча база, прогнозоване і ефективне держрегулювання, високий рівень довіри до влади та державні гарантії повернення залученого капіталу, а також економічна і політична стабільність держави, зазначає Медведчук.

"Найчастіше саме політична стабільність стає визначальним фактором для потенційного інвестора. На жаль, як раз цього офіційний Київ не в змозі надати партнерам по бізнесу. Політика багатовекторності, нескінченні метання з обіймів в обійми Москви Брюсселя і назад все частіше відлякують і західних, і російських інвесторів.

Повинен відзначити, що російський інвестор уже багато років забезпечує найбільші фінансові вливання в економіку нашої країни. За останніми даними Центру інтеграційних досліджень Євразійського банку розвитку та Інституту світової економіки і міжнародних відносин, в Україну надійшло майже 40% загальних вкладень компаній з РФ (у розрізі всіх країн СНД і Грузії)", - говорить Медведчук.

Згідно з офіційною статистикою, основним інвестором в Україну є Кіпр - саме з кіпрських офшорів надійшло близько 18 млрд дол. Далі йдуть Німеччина, Нідерланди та Росія з показниками 6 млрд дол., 5 млрд дол. і майже 4 млрд дол. відповідно. Однак якщо врахувати, що на Кіпрі активно розміщується російський капітал, то основним інвестором можна назвати РФ. За оцінками незалежних аналітиків, частка інвестицій з Росії в економіку України в цілому становить близько 15 млрд дол. Причому одна з головних цілей великого російського інвестора - вибудовування виробничих ланцюжків, що включають як українські, так і російські підприємства.

Однак прагнення Києва якомога швидше ратифікувати угоду про асоціацію з ЄС не тільки руйнує тісні коопераційні зв'язки між підприємствами України та країнами Митного союзу, але також ставить під питання майбутнє російських інвестицій в Україні.

"Влада заявляє, що катастрофи не буде, і на зміну російському капіталу вже завтра в Україну прийдуть інвестиції з ЄС. Подібні заяви абсурдні. По-перше, погіршення інвестиційного клімату в Україні стало причиною того, що європейські банки масово виводять свої капітали з країни. Зокрема, влітку нинішнього року про відхід з українського ринку і продаж приналежного їй SEB Банку заявила компанія Skandinaviska Enskilda Banken. Societe Generale Group позбулася "Профінбанка". Дещо раніше активно мусувалася тема продажу німецьким Commerzbank українського банку "Форум". Стало відомо про відхід великих європейських інвесторів з числа співвласників українських банків Home Credit Bank, VAB Bank. Від своїх дочірніх компаній в Україні також позбулися британський банк HSBC, Dresdner Bank і Bayerische Landesbank з Німеччини, польський Bank Pekao SA і Bank of Georgia. І цей процес тільки починається.

По-друге, в умовах перманентної кризи Євросоюзу потрібні лише нові ринки збуту. Вкладати кошти в українську промисловість, переносити виробничі майданчики в Україну, інвестувати в будівництво нових заводів, впроваджувати технології, створювати нові робочі місця європейські інвестори не стануть.

Для Європейського союзу сьогодні вкрай вигідна деіндустріалізація України та консервація аграрно-сировинної моделі економіки. Але ось чи вигідно це Україні? На жаль, про це наші євроінтегратори не думають. Як не думають і про те, до чого призведе відтік російських інвестицій і розрив коопераційних зв'язків, які роками існували між підприємствами наших країн", - резюмує Медведчук.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся