Уряд залишить мобільників без валютних доходів, - експерт

НовиниТелеком & IT    26.10.2016 - 20:11
Уряд залишить мобільників без валютних доходів, - експерт
Уряд залишить мобільників без валютних доходів, - експерт

Рішення Національної Комісії з регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) різко погіршать становище національних операторів мобільного зв'язку. Таку думку висловив в інтерв'ю виданню Апостроф фахівець з межоператорским відносин Кирило Козлов.

На сьогоднішній день доходи від так званого "завершення" (забезпечення вхідних викликів) міжнародних дзвінків становлять левову частину валютної виручки українських мобільних операторів. Прийняте на початку вересня рішення НКРЗІ встановлює розрахункові ставки на послуги завершення дзвінків на рівні, який майже в два рази менше існуючого рівня, 0.09 €/хв. проти 0.16-0.175 €/хв. Неминучим наслідком такого рішення пан Козлов вважає різке зменшення валютних надходжень телеком-ринку.

До останнього часу українські мобільні оператори самостійно домовляються з іноземними партнерами про розрахункові ставки на міжнародні дзвінки. Завдяки успішній наступальній тактиці українські оператори в ході переговорів з іноземними партнерами на протязі 2009-2011 років змогли домогтися серйозних переваг у свою користь. Наприклад, у випадку Росії, на яку традиційно припадало до 50% всього ринку міжнародних дзвінків з України, завдяки різниці розрахункових ставок вдалося збільшити валютні доходи у півтора рази.

Виручка від обслуговування (т. зв. "завершення") міжнародних дзвінків, які надходять в Україну, забезпечує близько половини валютного доходу національних мобільних операторів і телеком-індустрії в цілому. Друга складова валютної виручки – це доходи від роумінгу іноземних абонентів на території України. Традиційно доходи українських операторів від цих послуг набагато перевищують їх витрати. Це пов'язано з тим, що закордонна активність українців, включаючи міжнародні дзвінки і поїздки за кордон, набагато менша, ніж в іноземців, які телефонують і приїжджають в Україну.

На сьогоднішній день українські телеком-оператори мають позитивне сальдо в розрахунках зі своїми іноземними партнерами. Рішення НКРЗІ, яка є одним із органів виконавчої влади, фактично спрямовані на послаблення позицій національних компаній. На думку Козлова це стало результатом тиску, яке Євросоюз надає на український уряд в інтересах власних компаній.

Різке зниження розрахункових ставок міжнародної зв'язку призведе до зникнення валютних доходів українських операторів, яке, за оцінками експертів, складе $150-200 млн в перспективі наступних трьох років. Нав'язані західними партнерами умови роботи приведуть, серед іншого, до появи від'ємного платіжного балансу у відносинах з російськими операторами.

За підсумками невдалих переговорів з українськими операторами в 2009-2011 роках у Росії було прийнято рішення про поетапне підвищення розрахункових ставок до 25-30 євроцентів. При цьому для українських компаній буде діяти ставка в 0.09 €/хв., директивно встановлена власним урядом.

На думку Козлова, в цілому така політики національного регулятора лежить в площині колоніальної системи відносин. Український уряд грає на боці іноземних гравців, які зацікавлені в зниженні своїх витрат. Аргументи НКРЗІ про те, що зниження ставок дозволить зменшити роумінгові тарифи для українських користувачів мобільного зв'язку не викликають довіри у експертів. Вже зараз роумінгові тарифи для різних операторів одних і тих же країн ЄС різняться в кілька разів. В даній області має місце реальна конкуренція, яка не вимагає агресивного втручання держави.

Протягом двадцяти з гаком років Кирило Козлов очолював напрямок міжоператорських відносин в таких компаніях, як Утел, Голден Телеком, Українські Радіосистеми, Київстар. У 2009 році Козлов першим і єдиним із співробітників українських компаній отримав вищу нагороду Групи Вимпелком - Діамантову Бджолу.

On Top