Уряд розглядає можливість подальшого збільшення акцизного збору на нафтопродукти і паралельного зниження ренти на видобуток нафти, незважаючи на кризову ситуацію в галузі, пов'язану з девальвацією гривні, підвищенням податків і зростанням цін на сиру нафту. Про це повідомляє "Консалтингова група А-95".
"Фактично це означає, що зменшення податкового навантаження на великий бізнес буде відбуватися за рахунок підвищення податків для пересічних автомобілістів", - заявив директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.
Експерти вважають ілюзорними надії уряду збільшити бюджетні надходження за рахунок підвищення ставок акцизного збору. По-перше, зростання податків призведе до підвищення цін на бензин і ДТ, що, в свою чергу, стане причиною скорочення споживання. По-друге, збільшення податків дасть новий стимул тіньовому ринку, який останнім часом і без того зростає впевненими темпами.
"Якщо в 2013 р. податки у літрі бензину становили близько 3,5 грн, то при ціні 25 грн/л - більше 10 грн/л. Після введення 5%-ного збору з роздрібного обігу підакцизних товарів у минулому січні сума податків зрівнялася з закупівельною вартістю нафтопродуктів по імпорту", - зазначив Куюн.
На думку експертів, щоб уникнути кризи в паливній галузі і, відповідно, в бюджетній сфері необхідно знижувати податки і паралельно посилювати їх адміністрування. Необхідно відмовитися від валютної прив'язки паливних акцизів і встановлювати їх у гривні. "Фіксація акцизу, виходячи з курсу долара 17 грн, як розраховував уряд при верстці держбюджету на 2015 р. (3880 грн/т проти поточних 6140 грн/т), що дозволить знизити ціни більш ніж на 2 грн/л у порівнянні з прогнозованими в лютому. Одночасно необхідно максимально посилити контроль за обігом нафтопродуктів з метою 100%-ної сплати акцизного збору", - повідомляють експерти. Вони також відзначають, що останнім часом почастішали сигнали учасників ринку про контрабандні поставки нафтопродуктів через морські порти в Очакові, Миколаєві, Ізмаїла і Рені.
Однак, підкреслюють фахівці, найбільш потужним каналом нелегальних поставок на ринок є безподаткову виробництво нафтопродуктів. "Окрім відсутності податкової складової, це паливо не відповідає сучасним стандартам якості, завдаючи шкоди автомобілям, здоров'ю людей та навколишньому середовищу", - стверджують експерти галузі. Характерно, що найбільші вузли отримання компонентів для нелегального виробництва моторних палив знаходяться в Київській області - під носом у податківців. Об'єктивно заважає боротьбі з нелегалами і заборона на перевірки бізнесу.
"Керівництво Фіскальної служби було неодноразово поінформовано про найбільші канали випуску фальсифікату і ввезення контрабанди, проте відчутних успіхів у боротьбі з "тінню" на паливному ринку ми так і не бачимо. У зв'язку з цим будь-яке підвищення податків на нафтопродукти не буде мати жодного ефекту, але сильно вдарить по споживачах", - заявив Куюн.