ua en ru

Споживчі настрої в Україні у лютому продовжили погіршуватись, досягнувши трирічного мінімуму

Споживчі настрої в Україні у лютому продовжили погіршуватись, досягнувши трирічного мінімуму.

Індекс споживчих настроїв (ІСН) в Україні у лютому 2014 р. дорівнює 64,6, що на 7,9 пункту менше, ніж у січні 2014 р. Це найнижчий рівень ІСН з березня 2011 р., коли песимістичні настрої визначалися високими темпами інфляції, свідчать дані щомісячного дослідження, яке здійснює GfK Ukraine.

Оцінка поточного становища погіршилася на 10,5 пункту та дорівнює 63,7. Складові цього індексу змінились наступним чином:

- індекс поточного особистого матеріального становища дорівнює 65,3, що на 8 пунктів гірше січневого значення;

- індекс доцільності робити великі покупки втратив відразу 13 пунктів та дорівнює 62,1.

Очікування щодо розвитку економіки країни погіршилися на 6,1 пункту та дорівнюють 65,2. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

- індекс очікуваних змін особистого матеріального становища становить 70,9, що на 7,1 пункту гірше січневого показника;

- індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року впав на 13,2 пункту до значення 52,7;

- очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років покращилися на 1,9 пункту до значення 72.

У лютому погіршилися очікування українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнює 140,3, що на 2,9 пункту більше, ніж у січні. Погіршилися інфляційні очікування: відповідний індекс дорівнює 182,5, що на 2,3 пункту більше січневого показника.

Одночасно українці продовжують очікувати на погіршення курсу гривні впродовж найближчих трьох місяців: індекс девальваційних очікувань додав 2,9 пункту до значення 151,6.

Водночас, відносна динаміка окремих індексів в лютому була нетиповою. З одного боку, на фоні падіння на 13 п. індексу очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року так само знизився і індекс доцільності робити великі закупи. При цьому індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років зріс на 2 п. Погіршення індексів очікуваної динаміки безробіття, девальваційних та інфляційних очікувань було невеликим в межах 2-3 п., завдяки чому індекс очікуваних змін особистого матеріального становища впав на помірні в таких умовах 7 пунктів.

Динаміка споживчих настроїв в лютому була прямо пов'язана з віком. Споживчі настрої респондентів у віці 15-30 років не змінилися, але індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років в цієї вікової групи зріс на 11 пунктів. Водночас, в групи 31-45 років ІСН впав на 10 пунктів, а у респондентів у віці 46-59 років - на 16 пунктів.

В регіональному розрізі виражену динаміку показали Захід і Центр, де споживчі настрої поліпшилися, та Схід і Південь, де вони суттєво погіршилися. Відповідно до рівня урбанізації в різних регіонах, це віддзеркалилося і в динаміці за типом населеного пункту - ІСН зріс у селах, але знизився в містах з населенням понад 100 тис. осіб.

"Зміна влади в Україні в результаті силового протистояння очікувано призвела до погіршення споживчих настроїв. Воно особливо сильно позначиться на попиті на товари тривалого користування найближчими місяцями. Водночас, багатьом громадянам ця зміна дала надії на краще майбутнє після нинішнього складного періоду, що дозволяє очікувати на поліпшення споживчих настроїв після стабілізації ситуації", - коментують аналітики GfK Ukraine.