PetroChina приєднається до Exxon в освоєнні іракського нафтового родовища в Західній Курне

НовиниПЕК    10.08.2013 - 11:00

Найбільша китайська енергетична фірма PetroChina об'єднає зусилля з ExxonMobil в освоєнні величезного іракського родовища нафти в Західній Курне. Також PetroChina обговорює з російської НК "Лукойл" можливість вкладення коштів у другій проект на тому ж родовищі, передає Reuters.

На сьогоднішній день Китай вже є іноземним "гравцем номер 1" на нафтових полях Іраку. Операція з Західної Курні, яка знаходиться в 50 км на північний захід від південного нафтоналивного порту Басра, на думку експертів, зміцнить китайське домінування і гіпотетично зробить PetroChina найбільшим іноземним інвестором в іракську нафту.

Західна Курна займає центральне місце у планах Іраку з розширення нафтовидобутку, розташовуючи резервами, достатніми для видобутку понад 5 млн бар. на день. Західна Курна в перспективі може скласти конкуренцію найбільшому джерелу нафти у світі, нафтовому полю Гавар в Саудівській Аравії, коли обидва проекти на території цього родовища запрацюють на повну потужність.
"PetroChina буде брати участь у розвитку видобутку на цьому родовищі", - заявили представники іракської нафтової індустрії.

Про угоду буде оголошено протягом декількох тижнів. Подробиці не розголошуються. Представники PetroChina і Exxon утрималися від коментарів.

PetroChina вже є партнером British Petrolium в рамках проекту в Румаїлу, найбільшому джерелі нафти в Іраку на даний момент, а також здійснює свою діяльність на нафтових полях Халфайя і аль-Адаб. Компанія була першою іноземною фірмою, яка почала нефтдобичу в Іраку після американської інтервенції, що призвела до падіння режиму Саддама Хусейна.

Багдад підписав низку контрактів в 2009 р., згідно з якими іноземні компанії зобов'язуються підняти рівень нафтовидобутку в Іраку до 2017 р. до 12 млн бар. на день - що більше, ніж видобуває Саудівська Аравія сьогодні.

Проблеми безпеки та нерозвинена інфраструктура змусили уряд скорегувати мети - до 9 млн бар. в день до 2020 р. Проблеми в країні настільки серйозні, що обсяги іракської нафтовидобутку скоротилися в 2013 р. після двох років зростання.

Незважаючи на погані новини, Exxon, що володіє 60% акцій у проекті Західна Курна-1, поступово робить успіхи в рамках 50-мільярдного інвестиційного проекту і, разом з міноритарієм в особі Royal Dutch Shell, видобуває близько 480 тис. бар. на день.

У березня 2013 р. екс-голова PetroChina Цзян Цземінь повідомив, що метою китайської енергетичної галузі є партнерство з Exxon.
PetroChina також знаходиться в процесі переговорів з "Лукойл" щодо ще одного проекту, Західна Курна-2. Сума угоди не розголошується.

"Керівництво" Лукойл "вже заявляло про своє бажання набути партнера в Азії, китайського партнера, в рамках проекту, щоб забезпечити надійний ринок збуту нафти", - повідомляють джерела.

Виконавчий директор "Лукойл" Вагіт Алекперов вже заявляв, що його компанії потрібна китайська фірма на заміну норвезької Statoil в рамках роботи над проектом. Statoil погодилася в 2012 р. продати свою частку в 18,75%.

Китай є другим за величиною імпортером нафти після Сполучених Штатів, і зростання споживання нафти в Китаї забезпечував глобальний попит на нафту протягом останнього десятиліття.

В умовах попиту, що знижується на імпортовану нафту в США і Європі, виробники нафти на Близькому Сході, в Росії, Африці та Латинській Америці змагаються за збільшення своєї частки на зростаючому китайському ринку.

Західна Курна-2 почне видобуток в 2013 р., досягне показника в 500 тис. бар. в день в 2014 р., необхідний обсяг інвестиційних коштів оцінюється в 30 млрд. дол. "Лукойл" планує інвестувати 5 млрд дол. в цей проект тільки в 2013 р. Нафтові поля Іраку є найбільшими на Близькому Сході з відкритих для іноземних інвестицій.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top