ua ru

Пенсійна реформа набула чинності

Пенсійна реформа набула чинності Фото: Володимир Гройсман (facebook.coom / strumkovskij)

Закон опублікований у виданні "Голос України"

Урядовий законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" сьогодні, 11 жовтня 2017 року, набув чинності. Документ був опублікований у виданні "Голос України" 10 жовтня.

Закон набуває чинності з дня, наступного за днем ​​його публікації.

Зокрема, передбачається підвищення необхідного страхового стажу для виходу на пенсію до 25 років в 2018 році і до 35 років щорічно до 2028 року. Документом пропонується перегляд умов призначення пенсії за віком у 60 років з 1 січня 2018 року. Разом з тим застрахована особа має право самостійно визначити свій пенсійний вік.

Встановлюється, що в 60 років виходять на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року матимуть 25 років страхового стажу, а діапазон вимоги щодо страхового стажу щорічно буде збільшуватися на 12 місяців до досягнення 35 років в 2028 році. У 63 роки виходитимуть на пенсію ті особи, які на 1 січня 2018 року будуть мати 15 років страхового стажу, проте не мати 25 років. У 65 років будуть виходити ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть 15 років страхового стажу, проте не мати 16 років. При цьому передбачається на перехідний період (3 роки) при втраті роботи призначати державну соціальну допомогу при наявності 15 років страхового стажу.

Також у законі прописана можливість покупки до 2 років відсутнього страхового стажу із застосуванням додаткового коефіцієнта 2 - за період до 12 місяців і 1,5 - за період з 13 до 24 місяців.

Документом буде здійснено перегляд розміру та умов призначення мінімальної пенсії за віком. Так, на рівні прожиткового мінімуму пенсія у мінімальному розмірі буде призначатися особам, які мають страховий стаж 30/35 років для жінок і чоловіків відповідно. При цьому з 1 січня 2018 роки гарантія щодо забезпечення виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% від мінімальної заробітної плати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, буде забезпечуватися особам, які мають страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років.

Крім того, проектом вносяться зміни в закон "Про індексацію грошових доходів населення", що передбачають виключення із закону пенсій як об'єкта індексації грошових доходів населення. Тобто, автоматична індексація пенсії проводитися не буде.

При цьому документом величина оцінки одного року страхового стажу за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування зменшена з 1,35% до 1%.

"Запропонована зміна призведе до загального зменшення розміру пенсій, особливо тих, які будуть призначатися після набрання чинності закону в разі прийняття цього законопроекту як закону. При цьому зменшення розміру пенсії у порівнянні з пенсією, яку призначили б цій особі за нині чинним законом, буде особливо значним у осіб, що мають великий страховий стаж", - зазначається у висновку Головного юридичного управління Верховної Ради.

Крім того, в управлінні підкреслюють, що запропоноване в проекті поетапне збільшення страхового стажу не забезпечує в такий короткий період можливість набуття громадянами передпенсійного віку додатково до 10 років страхового стажу.

Нагадаємо, 8 жовтня президент України Петро Порошенко підписав законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (пенсійна реформа).