ru ua

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка? Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк

Сьогодні уряд звітував про перші 100 днів своєї роботи. Незважаючи на те, що економічна ситуація в Україні не поспішає стабілізуватися, реформи проходять "зі скрипом", а рівень життя українців продовжує знижуватися, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк та члени Кабінету міністрів впевнені, що вони на вірному шляху. Втім, з такою позицією погоджуються далеко не всі політики та експерти.

18:06 Кабміну цілком вистачило 100 днів, щоб остаточно втратити довіру українців, впевнений заступник голови Федерації роботодавців України Дмитро Олійник. У розмові з "РБК-Україна" він підкреслив, що уряд хронічно не справляється зі своїми завданнями і повинно піти у відставку. «За 100 днів уряду, ні за рік, що Арсеній Яценюк був прем'єром, ми не побачили реформ. У нас немає питань до силового блоку - наша армія робить все можливе на сході країни. Але у нас є серйозні претензії до економічного блоку, який демонструє повну відсутність розуміння того, що про реформи потрібно не говорити, а робити їх. З-за цього уряд втрачає довіру громадян і бізнесу. Не пора чолі уряду, прихопивши з собою главу НБУ, піти відпочивати?», - вніс раціональне пропозицію Дмитро Олійник.
Заступник голови ФПУ також запропонував зняти рожеві окуляри тим, хто вихваляє Кабмін за отримання траншу МВФ. «Це довгоочікувана допомога для країни, тільки потрібно розуміти, що Фонд надав її не уряду, а українському народові, країні, надав не завдяки діям уряду, а всупереч. Ми довго чекали кредиту МВФ, нарешті ми його отримали, і уряду пора у відставку. Вони вели корабель з дірками в днищі, але більше такого штурману довіряти не можна»,- впевнений Олійник.

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

17:27 Економічні експерти також не поспішають з оцінкою діяльності уряду. Ось і директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць у розмові з "РБК-Україна" був небагатослівним. "Слава Богу, отримали транш від МВФ. Це плюс в роботі уряду. Тепер можна починати роботу по реалізації того плану реформ, який намітили. З мінусів - хотілося б, щоб все відбувалося швидше". Що ж, побажаємо нашому Кабміну наростити темп. Головне тут не перестаратися і не закусити вудила.

17:02 А ось у Американській торговельній палаті "РБК-Україна" повідомили, що діяльністю українського Кабміну цілком задоволені. За словами в. о. президента АТП Тараса Качки, з точки зору бізнесу, ситуація розвивається у правильному руслі. "Вважаю, що є серйозний прогрес у питанні дерегуляції. Зокрема, я кажу про прийняття постанови Кабміну №42 про дерегуляцію деяких видів господарської діяльності та схвалення парламентом урядового законопроекту №1580 щодо спрощення умов ведення бізнесу", - підкреслив Качка. До позитивних моментів він також відніс досягнення домовленості з МВФ та отримання кредитного траншу. При цьому у АТП залишається ряд питань до уряду, що стосуються більш чітких реформ в енергетичному секторі. «Але ми ж розуміємо, що тут є серйозна соціально-політична складова», - зазначив Тарас Качка. Він також погодився з думкою, що прискіпливо оцінювати результати роботи уряду поки рано. "Хоча, крім поліпшень у сфері ведення бізнесу, інших змін поки немає, але зрозуміло, що зараз уряд зосереджена на подоланні кризи у фінансовому секторі. В цілому - тренд, що намітився цілком позитивний, але реальні результати роботи будуть не раніше, ніж через півроку", - заявив він.

16:25 Мабуть, в ситуації коли навіть не дивлячись на "перемир'я" не припиняються військові дії, головні надії покладаються на Міністерство оборони. Однак оцінки його роботи досить суперечливі. Наприклад, колишній глава оборонного відомства (2005-2007 рр.) Анатолій Гриценко оцінює діяльність Міністерства оборони за минулі 100 днів "дуже стримано", і ось чому. "З одного боку, в останні місяці вдалося трохи "розчистити" сферу закупівель, у тому числі завдяки надійшли на роботу у відомство волонтерам. Хоча проблеми в цій галузі поки що повністю не викоренені. Крім того, більш осмислено проходить мобілізація - це зовсім інший рівень, порівняно з попередніми хвилями. З іншого боку, незважаючи на заяви Степана Полторака про появу в ЗСУ сил спеціальних операцій, вони фактично досі не створено", - розповів "РБК-Україна" Анатолій Гриценко. Серйозний аргумент, враховуючи те, як би такі сили стали в нагоді в зоні АТО.

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

15:58 Хороша команда - ще не запорука успіху, особливо коли доводиться долати усталені за довгі роки бюрократичні бар'єри. Такий висновок можна зробити з коментаря, який надала "РБК-Україна" виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко. "Я оцінюю роботу уряду нейтрально, особливо враховуючи ситуацію, в якій доводиться працювати нинішньому Кабміну. Але в цілому можна сказати, що уряд розпочав ряд новацій в аграрному секторі і в енергетичній галузі, ініціював законопроект про відповідальність власності банків. Дуже шкода, що поки не було суттєвих змін в питанні боротьби з корупцією, а також не змінилася застаріла бюрократична система прийняття рішень. Команда, яка працює в Кабміні - яскрава, що говорить мовою бізнесу, що, безумовно, "плюс". Але ось швидкість роботи страждає із-за застарілого бюрократичного апарату, над спрощенням якого, сподіваюся, уряд вже працює", - зазначила Ганна Дерев'янко. Втім, вона закликала поки що не судити чинний Кабінет міністрів строго: "100 днів - не супер великий період для повновагою оцінки".

15:13 З точки зору профспілок, перші 100 днів уряду складно назвати успішними. Своїми міркуваннями з цього приводу з "РБК-Україна" розповів голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. "Мінуси роботи уряду ми бачимо, перш за все, у відсутності цілеспрямованості Кабміну щодо розширення сфери зайнятості. За останній рік країна втратила 1,1 млн робочих місць. При цьому, зараз 18 млн економічно активного населення, працевлаштовані лише 8 млн громадян. Для 43-мільйонної країни це катастрофа. Крім того, за час роботи уряду у нас не склався конструктивний соціальний діалог уряду з профспілками, що характерно для країн ЄС, курс на інтеграцію з якими обрала Україна. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк не те, що за 100 днів, за рік роботи не знайшов часу, аби зустрітися з профспілками. Негативно можна оцінити заморожування соціальних стандартів, зокрема йдеться про відсутність зростання пенсій і заробітної плати. При девальвації національної валюти та інфляції в 25% платоспроможність українців впала в три рази. Тобто, заходи уряду, які спрямовані на бюджетну економію, не можуть бути запорукою економічного розвитку країни", - заявив Григорій Осовий. При цьому, за його словами, до позитивних моментів в роботі Кабміну можна віднести "серйозні зрушення у сфері оподаткування заможних громадян. "Нарешті ми домоглися від уряду того, що багаті вносять у бюджет справедливу частку. Почалася робота і у сфері пенсійного забезпечення, сподіваємося, що до травня буде внесений до парламенту відповідний законопроект, до розробки якого нас також залучили",- зазначив голова ФПУ.

14:48 Ряд міністрів з попереднього складу уряду заявили "РБК-Україна", що не бачать якісно нового підходу членів нинішнього Кабміну, які, фактично, користуються їхніми напрацюваннями. "Поки, за 100 днів роботи, ті законопроекти, які уряд подавав до парламенту, - це в основному це документи, які були розроблені попередньою командою. Тобто, поки Кабмін використовує вже наявні напрацювання. Нічого нового я поки не помітила", - розповіла народний депутат, екс-міністр соцполітики Людмила Денисова.
"У моїй галузі уряд продовжує той шлях, який був намічений в минулому році попередньою командою", - у свою чергу заявив екс-міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан. Втім, за його словами, зараз складно говорити, як далі підуть ті реформи, які вже були розпочаті в енергетичному секторі. "Реалізації реформ "допомагають" зі знаком "мінус" бойові дії на сході країни, де зосереджені найбільші підприємства вугільної промисловості",- зазначив Продан.

14:22 Уряд завершив публічний звіт про перших 100 днів своєї роботи. Ті, хто не встиг подивитися дійство у прямому ефірі, хоче знати всі подробиці і має зайві три години, можуть ознайомитися з відео, представленим "Першим Національним".

14:12 Виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара провів для "РБК-Україна" детальний аналіз досягнень і провалів Кабміну за перші 100 днів:


Оцінювати роботу уряду буде коректно з точки зору завдань, які він перед собою ставив - вони задекларовані в його програмі діяльності і Коаліційній угоді. Виконання програми у першому кварталі можна оцінити на 3 бали за п'ятибальною системою і на 7 балів з 10.
1) Візьмемо критерій боротьби з корупцією. У цьому напрямку в планах уряду було створення Національного антикорупційного бюро. І можна сказати, що з цим завданням Кабмін впорався на 4 бали з 5. Однак уряд мав також виділити кошти і розпочати формування Національної комісії із запобігання корупції. Як кажуть, тут ще "кінь не валявся". Формально Кабміну завадило реалізувати цю задачу відсутність законодавчої бази - відповідні закони парламент прийняв у лютому, але в цілому розробкою цього питання уряд не займалося. Тому більше ніж 2 бали поставити не можу.
2) Ще одна задача, що була поставлена перед урядом-наведення порядку в сфері держзакупівель і перехід до електронних торгів. В цілому уряд запропонував свою редакцію тексту документа, в якому прописані відповідні процедури, проте до цих пір не існує якісного застосування цих напрацювань, тому даний аспект можна оцінити 2-3 балами.
3) Важливим критерієм оцінки роботи уряду також є доступ до публічної інформації. Чиновники обіцяли відкрити державні дані та інформацію. Деякі зрушення в цьому питанні. Відкриваються земельні реєстри та реєстри з нерухомості. Негативний момент в тому, що уряд мав підготувати новий законопроект про доступ до публічної інформації, проте цей документ подав в Раду президент, а не Кабмін. Крім того, досі немає повноцінного доступу громадян до рішень, які приймає уряд. Відповідно оцінюю роботу в цьому напрямку на 3 бали з 5.
4) Можна цілком позитивно оцінити роботу окремих міністерств, які почали "ламати" бюрократичну систему і реформувати свою діяльність, а також оприлюднити рішення конкурсних комісій щодо закупівель, які проводять відомства. До таких, наприклад, можна віднести Мінінфраструктури, Мінагрополітики, Моз. Але це поки що, на жаль, не стало трендом у роботі всіх відомств. Тобто, говорити про системному реформуванні роботи міністерств не можна.
5) Ну і останній пункт можна назвати "гроші". Гроші, які виділяються на реформи, зарплати і розвиток економіки. З різних причин гривня не відповідає потребам українців. У цьому, звичайно, солідарна відповідальність Кабміну з Нацбанком.
В цілому можна сказати, що потрібні країні зміни почали все-таки відбуватися, і уряд проводив їх не протягом року, а лише в останній квартал. В принципі оцінка роботи уряду така, що її достатньо, щоб "перевести уряд в іншу чверть", але мало для того, щоб підвищити їм бали.

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

Фотографія з Facebook Олексія Хмари

13:47 Міністерство аграрної політики і продовольства налагоджує зв'язки за кордоном. Зокрема, за словами голови відомства Олексія Павленка, за минулі 100 днів Мінап початок тісне співробітництво з Китайською народною республікою, а зараз працює над угодами про вільну торгівлю з Канадою, Туреччиною, Сербією, В'єтнамом та Ізраїлем. " Ми дуже вдячні нашим партнерам в Канаді та Ізраїлі, ми отримали 400 млн грн прямої допомоги малому і середньому бізнесу", - додав Павленко. Що ж, непогане досягнення за 100 днів, не посперечаєшся.

13:18 Міністр соціальної політики Павло Розенко за 100 днів встиг більш-менш налагодити виплати пенсій на непідконтрольної Україні території Донбасу. "Уряд з 1,2 млн пенсіонерів, які перебували на території, тимчасово не підконтрольною української влади, забезпечило на сьогоднішній день виплату понад 850 тис. чоловік в управліннях Пенсійного фонду на контрольованих територіях", - заявив Розенко.

12:41 "Економіка має бути економною" - цю брежнєвську тезу взяли на озброєння і в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. Так, звітуючи про перші 100 днів роботи, глава відомства Володимир Демчишин розповів, що за останні три місяці вдалося досягти суттєвого скорочення споживання газу в Україні. "Споживання протягом цих трьох місяців істотно впала, і ми вийшли з опалювального сезону з запасами 8 млрд куб. м", - зазначив Демчишин.

12:22 Збройні сили готові до захисту України - ось головний посил звіту міністра оборони Степана Полторака. Втім, оборонному відомству є куди прагнути, і його голова точно знає напрямок. "Головним завданням надалі вважаю: завершити роботу з переходу на новий стандарт бойову готовність, підготовку військ, матеріально-технічне забезпечення, оснащення Збройних сил України. Роботи ще дуже багато проблем. Але головне - ми чітко знаємо, що необхідно робити, ми чітко знаємо, як це робити. Ми зробимо все для того, щоб Збройні сили були готові до захисту територіальної цілісності України. Головна мета - надійний захист України", - заявив Полторак.

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

12:06 Схоже, що в Мін'юсті своїм головним обов'язком вважають проведення люстрації. У всякому разі, левова частка виступу очільника Мін'юсту Павла Петренко під час публічного звіту уряду про 100 днів була присвячена саме цій темі. "Було звільнено понад 400 чиновників вищих посад згідно закону про очищення влади. На сьогодні проходить перевірка 24 тис. чиновників. Проводиться перевірка їх майнового стану, стилю життя. Ми вважаємо, що закон про очищення влади буде реалізований до кінця і будуть проведені всі хвилі люстрації аж до місцевого рівня державного апарату", - заявив Петренко. Цікаво, про що б звітував міністр юстиції, якби процес люстрації в Україні не був запущений?

11:52 Звітуючи про перші 100 днів роботи, голова Міністерства фінансів Наталія Яресько заявила, що відомство впорався з усіма викликами, головним з яких була необхідність стабілізувати фінансову і банківську системи України. "Для цього потрібно було забезпечити прийняття державного бюджету, який дозволить профінансувати всі ключові потреби України і залучити фінансову допомогу від міжнародних партнерів. З цими завданнями ми впоралися", - заявила Яресько. Залишається тільки дякувати міністра фінансів за спостережувану неозброєним поглядом стабільність фінансової та банківської систем.

11:40 В ході звіту про роботу уряду віце-прем'єр міністр - міністр культури В'ячеслав Кириленко пообіцяв прозорий розподіл коштів на культуру. "Ми зробимо розподіл всіх засобів, які використовуються міністерством культури, прозорим. Особливо це стосується коштів, які виділяються на проекти мистецтва", - заявив Кириленко. Залишається питання, чому цього не було зроблено за минулі 100 днів?

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?

11:20 Розпочався публічний звіт уряду про перші 100 днів роботи. І, як розповів прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, сьогоднішнім заходом в Кабміні вирішили не обмежуватися. "Протягом двох тижнів всі члени уряду у приміщенні Кабінету міністрів будуть давати тривалі прес-конференції, щоб ви мали можливість задати будь-які питання, які вас турбують і її тривожать українське суспільство. Відповідно, кожен член Кабінету міністрів як дасть детальну інформацію, так і детальні відповіді", - заявив Яценюк. Ну що ж, ми з задоволенням послухаємо міністрів. Головне, щоб вони за розповідями про свої успіхи не забували про роботу, адже 100 днями діяльність Кабміну не обмежується.

11:09 Робота уряду так чи інакше позначається на всіх сферах життя країни. І країна жваво відгукується на всі успіхи і невдачі Кабінету міністрів. Ось, скажімо, в Українському союзі промисловців та підприємців бачать більше мінусів, ніж плюсів у перших 100 днів Кабміну. Про це "РБК-Україна" розповів перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров. "До позитивних моментів 100 днів роботи ми відносимо те, що уряду все ж вдалося утримати ситуацію в країні та уникнути економічного колапсу. Проте вистачає і негативних нюансів. Зокрема, відсутність діалогу між владою і бізнесом, який є необхідною умовою переходу до фази розвитку економіки від фази виживання, в якій ми перебуваємо зараз", розповів Сергій Прохоров. На його думку, уряду надалі потрібно зосередитися на формування атмосфери довіри бізнесу до влади. "Якщо довіри не буде зростання "тінізації" економіки уникнути не вдасться", - упевнений перший віце-президент УСПП.

10:36 У Кабміні вирішили не чекати офіційного публічного звіту про перші 100 днів уряду, який повинен бути представлений сьогодні в 11:00, і заздалегідь опублікували приурочений до цієї даті документ. В ньому члени Кабміну діляться своїми досягненнями та планами на майбутнє, а прем'єр-міністр Арсеній Яценюк намагається виправдатися за прикру ситуацію в країні: "Ми проводимо складні реформи, які отримують об'єктивно не краще сприйняття серед українців на сьогоднішньому етапі. Але я прошу всіх зрозуміти: без сьогоднішніх реформ у нас не буде завтра". При цьому прем'єр просить українців демонструвати витримку, розуміння і єдність. «Давайте думати не про себе, а про наших дітей і майбутніх поколіннях», - закликає прем'єр.

100 днів уряду: перемога або поразка Кабміну Яценюка?