Спустошення НАК "Нафтогаз" підземних газосховищ призведе до незворотних наслідків для нормального функціонування всього комплексу ПСГ України, вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.
"При збереженні нинішньої динаміки відбору в січні-квітні 2012 р. з сховищ буде відібрано не менше 9 млрд куб. м газу, з тих 15,7 млрд. куб. м, що знаходилися там станом на середину січня. Таким чином, до кінця опалювального сезону (15 квітня) в сховищах залишаться рекордно малі залишки газу - близько 6,7 млрд куб. м. Це межує з технологічним мінімумом, зниження якого може призвести до незворотних наслідків для нормального функціонування комплексу ПСГ. Для порівняння перед початком сезону закачування 2011-2012 рр. в сховищах "Укртрансгазу" знаходилося 9,7 млрд куб. м газу", - відзначає експерт.
Холодна погода спровокувала збільшення відбору російського газу з транзитних трубопроводів до 160 млн куб. м на добу, що на 45% більше узгоджених добових обсягів на 1 квартал 2012 р. (113 млн куб. м), нагадує експерт. В умовах млявого конфлікту з "Газпромом", на його думку, "Нафтогаз" зможе досягти анонсованого обсягу лютневих закупівель (2,1 млрд куб. м) виключно за рахунок катастрофічного спустошення газових сховищ.
"Таким чином, Міненерго і "Нафтогаз", керівництво яких з незрозумілих причин не взяло до уваги прогноз Гідрометцентру, опинилися перед складною дилемою: з одного боку необхідно доводити "Газпрому" міцність власних переговорних позицій, з іншого - знизити обсяги імпорту можливо виключно шляхом різкого збільшення відбору з підземних сховищ", - упевнений Марунич.
На думку експерта, розуміючи це, "Нафтогаз" увечері 2 січня розповсюдив заяву, в якій стверджує, що "збільшення споживання природного газу в Україні, пов'язане зі значними морозами, компенсується виключно за рахунок відбору газу з українських підземних газосховищ".
"Заява "Нафтогазу" має під собою вагомі підстави: 27-29 січня українська держкомпанія перебрала з транзитних трубопроводів близько 140 млн куб. м російського газу, призначеного для транзиту в країни Європи. Згодом цей газ був повернений "Газпрому" за рахунок збільшення відбору з ПСГ", - відзначає директор Інституту енергетичних досліджень.
"Щоденний обсяг відбору з ПСГ протягом останніх діб становить близько 150 млн. куб. м, що близько до максимально можливого показника їх продуктивності - 180 млн куб. м. Зазначимо, що робота сховищ у подібному режимі спричинить додаткові витрати "Укртрансгазу", який змушений використовувати компресорне устаткування для підтримання контрактних тисків", - вважає Марунич.