ua en ru

Охріменко: Наближені до влади бізнесмени скуповують борги держбанків, щоб заробити

Наближені до влади бізнесмени зараз скуповують борги державних банків, щоб потім списати їх і таким чином заробити. Про це заявив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

"Є бізнесмени, які входять у владу. Природно, що вони хочуть заробити на бюджеті, на держбанках. Є, швидше за все, домовленість між представниками НБУ, держбанками, Адміністрацією президента, що їм, так би мовити, "перепаде". З цієї причини вони задешево купують борги, розуміючи, що можуть непогано заробити за рахунок державних банків. Зрозуміло, що якщо ви не входите у владу і вам не гарантували, тут робити нічого", - заявив він.

Нагадаємо, "Дзеркало тижня" повідомило про те, що команда нардепа Андрія Іванчука, найближчого друга та партнера прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, купляє компанію, що має значну кредиторську заборгованість перед "Ощадбанком". Один з прикладів - операція з придбання промислової групи "Креатив", другого за величиною масложирового холдингу в Україні після "Кернела". "Ощадбанку" компанія заборгувала понад 6,3 млрд гривень. Зазначалося, що обслуговувати його "Креатив" не в змозі. "ЗТ" вказує, що не виключений варіант того, що борги перед "Ощадбанком" нові господарі завдяки зв'язкам Іванчука закриють з допомогою єврооблігацій фінустанови, які куплять на ринку з величезним дисконтом, а потім "здадуть" в банк в якості погашення боргу вже за номінальною вартістю.

На думку Охріменка, махінації з борговими зобов'язаннями держбанків призведуть до вимивання коштів із банків, і як наслідок втрат для держбюджету.

"Дивіться, що відбувається: задешево купив борги, все чудово. Потім під клієнтів, природно, домовилися і позакривали їх. А держбанк отримав прямі збитки. В результаті вийде гарна дірка. А потім будуть піднімати питання, що треба за рахунок держбюджету профінансувати держбанки, тому що вони у нас збиткові. Це стандартна схема. Вона ще в часи і Януковича, і Ющенка, і Кучми була. Але для того, щоб її реалізувати, треба мати вхід у владу. Той же керівник "Ощадбанку", "Укргазбанку" він ніколи без схвалення зверху на таке не піде. Тому що НБУ буде перевіряти. Іншими словами, він за рахунок державних грошей, м'яко кажучи, допомагає "Іншим людям" добре заробити. І він розуміє, що всі будуть перевіряти, і якщо у нього не буде належного "даху", то йому буде дуже погано", - пояснює Охріменко.