ru ua

НКРЕКП пропонує провальну модель RAB-тарифів, - Буймістер 

НКРЕКП пропонує провальну модель RAB-тарифів, - Буймістер  Фото: лінії електропередач (РБК-Україна)
Автор: РБК-Україна

За її словами, регулятор пропонує методику тарифоутворення часів Азарова

Замість реформи галузі розподілу електроенергії, Національна комісія регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг хоче впровадити RAB-тарифи за провальною методологією уряду Азарова. Мета - знизити вартість обленерго для приватизації.

Про це повідомила народний депутат фракції "Слуга народу" Людмила Буймістер на своїй сторінці у Facebook.

За інформацією Буймістер, голова НКРЕКП Валерій Тарасюк пропонує впровадити стимулююче тарифоутворення за методологією, яку пропонував уряд Азарова - розділення бази активів операторів системи розподілу на "стару" та "нову" та нарахування ставки повернення інвестицій на рівні 3-4% для старих активів та 17% для нових активів.

Депутат відзначила, що за часів Азарова пропонувалася аналогічна модель стимулюючого тарифу з розподілом баз активів й ставок повернення інвестицій.

"Такого поділу і підходу немає ніде в Європі, оскільки коректно розділити бази на "стару і нову" і вести по ним облік - неможливо. Так само, як і немає прибутковості з двома ставками. У всьому світі бізнес привабливий для інвестора тоді, коли дає дохід більший, ніж депозит в банку. Це вимірюється показником WACC. Для бізнесу розподілу електроенергії - сьогодні це близько 17%", - пише Буймістер.

На думку депутатки, жоден інвестор не прийде в бізнес зі стимулюючим тарифоутворенням без стимулів

Концепція RAB-тарифів уряду Азарова, яку зараз майже повністю повторює НКРЕКП, відома тим, що не привела інвесторів в галузь.

"Його не лякає те, що "азарівський" концепт був провальним, його не лякає, що жоден інвестор не прийшов, його не лякає, що Україна скотилася на останнє місце в Європі за якістю електропостачання, а на мережах - ніде латку ставити", - підкреслює Буймістер.

На її думку, НКРЕКП зацікавлений зменшити вартість обленерго перед приватизацією, щоб вони коштували дешевше для приватизації.

Буймістер також стверджує, що на зауваження учасників ринку розподілу електроенергії про те, як оновлювати мережі й виконувати вимоги щодо поліпшення електропостачання, НКРЕКП замість того, щоб змінити підхід до інвестицій - знизила вимоги до якості електропостачання і дозволила компаніям нічого не покращувати 13 років до 2034 року.

"Хіба споживачі можуть і повинні чекати так довго? Чи залишаться в Україні до 2034 хоч якісь мережі, щоб їх покращувати?" - додає нардеп.

На думку Буймістер, дії регулятора - це імітація реформ, повернення до "азарівщини" і спроба приховати головну мету НКРЕКП: "реформа заради створення видимості реформи".

Нагадаємо, раніше Експертна рада при Міністерстві енергетики повідомила, що введення стимулюючого тарифоутворення (RAB-моделі) за європейським зразком дозволить вирішити багато проблем української електроенергетики і створить стимули для інвесторів вкладати кошти в модернізацію електромереж та розвиток розподільчої інфраструктури.

Раніше в.о. міністра енергетики Ольга Буславец підкреслила, що стимулюючий тарифоутворення дійсно є механізмом, який працює в інших країнах і зарекомендував себе як єдино можливий, який підтверджує і дає можливість інвестувати в мережу.