НБУ видав ліцензію Державному земельному банку
Державна установа, яке буде управляти землями державної власності, отримала ліцензію Нацбанку і має запрацювати вже до середини жовтня, заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк в інтерв'ю "Урядовому кур'єру".
"Робота із завершення формування необхідної законодавчої бази, потрібної для початку роботи земельного банку, триває. Така тривала та ретельна підготовка зумовлена великою відповідальністю, яка стоїть перед нами... Саме тому потрібне створення установи, яка на перехідному етапі із введенням ринку землі (а це рано чи пізно відбудеться) задовольнить потреби однієї частини людей, що захочуть продати свої паї та виручити за це кошти, та іншої - соціально та економічно активних селян - придбати землю для ведення господарства. На сьогодні банк уже отримав ліцензію НБУ, триває підготовка іншої необхідної документації, щоб банк зміг запрацювати вже через 2-3 тижню", сказав Присяжнюк.
Раніше повідомлялося, що уряд України 2 липня 2012 р. постановив створити Державний земельний банк. На сьогоднішній день підписано закон про правовий статус цієї фінансової установи, призначені 15 членів наглядової ради (за квотою президента і Верховної Ради) і в.о. голови правління, перераховано 120 млн грн на тимчасовий рахунок Нацбанку для формування статутного капіталу Держзембанку.
Концепція Держзембанку складається з двох частин. Перша - ефективне управління землями державної власності, консолідація земель, розвиток сільських територій. Друга - фінансово-кредитна установа, метою якої є розвиток малого і середнього бізнесу в сільській місцевості за рахунок дешевих кредитів. Ставка, на яку розраховують фахівці, повинна в середньому становити 8-12% річних - вдвічі менше ніж у комерційних банків.
До статутного капіталу Держзембанку планується внести 2,6 млн га державних земель сільськогосподарського призначення. Для цього необхідно внести поправки до Земельного кодексу про зняття для Держзембанку обмеження в 100 га землі у власності.
Банк має намір працювати з позичальниками з обсягом річного валового доходу до 5 млн. євро і ділити їх на чотири групи. В залежності від них розмір кредитів на поповнення обігових коштів буде обмежуватися сумою від 75 тис. до 700 тис. євро, а для інвестиційних кредитів - від 200 тис. до 1 млн євро, а ставки - 8-12% річних. Більш великі кредити передбачається видавати тільки під державні гарантії.