ru ua

НБУ планує дозволити банкам одержувати рефінансування під урядові гарантії

Національний банк України (НБУ) планує дозволити банкам отримувати рефінансування під векселі підприємств-резидентів, авальовані Кабінетом міністрів. Це передбачено проектом змін до "Положення про регулювання Нацбанком ліквідності банків", пише "Комерсант-Україна".

Експерти стверджують, що векселі, авальовані урядом,- велика рідкість для ринку.

"Такі папери випускаються, як правило, під спеціальні держпрограми, наприклад, "Укравтодором". У бюджеті повинні бути виділені кошти, щоб Кабмін взяв на себе якісь зобов'язання. У Нацбанку заявляли, що будуть приймати векселі забезпечення, але поки вони не користуються великою популярністю, оскільки чиновники не вміють з ними працювати", - пояснює позаштатний радник НКЦПФР Тетяна Рудненко.

Зараз в забезпечення під рефінансування поряд з держоблігаціями, депозитними сертифікатами, цінними паперами Державної іпотечної установи, іноземною валютою, іпотечними облігаціями, облігаціями муніципальних позик і підприємств НБУ приймає також векселі підприємств-резидентів, а в окремих випадках - папери нерезидентів і банків, авальовані іншими банками. Серед вимог до векселями: наявність двох індосаментів, облік за дисконтною ставкою в розмірі не нижче облікової ставки Нацбанку, встановлений строк платежу, акцептованість. З початку року НБУ рефінансував банки на 8,66 млрд грн під 7,5-9,3%.

Учасники ринку говорять, що використання такого забезпечення для залучення рефінансування є для них привабливим.

"Це дуже цікаво, але такі папери мегадефіцитні. По суті, векселі, гарантовані Кабміном, прирівнюються до облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). Дефолт за даними паперів дорівнює суверенного дефолту, - відмітив член правління "Промінвестбанку" Владислав Кравець. - Для їх випуску повинно бути прийнято рішення про держгарантії. Зазвичай вони видаються держпідприємствам, так як поручительство уряду за приватні компанії було б неринковим".

Втім, умови рефінансування, забезпеченого такими векселями, навряд чи будуть більш пільговими, ніж під інші інструменти.

"Чим більше інструментів і можливостей, тим краще для ринку. Векселі Кабміну є надійними паперами, тому що ці зобов'язання гарантуються державою, і так чи інакше будуть виконані, - пояснив заступник голови правління "Укргазбанку" Станіслав Шлапак. - Але найбільш ліквідними все-таки залишаються ОВДП, і прибутковість рефінансування під векселі навряд чи буде більш лояльною, ніж під держпапери".

Зараз НБУ при видачі рефінансування приймає в забезпечення до 100% балансової вартості ОВДП і лише до 70% вартості врахованих векселів.

Читайте також: Рефінансування від НБУ отримають банки, які погодилися здешевити кредитування, - Арбузов.