ru ua

МОЗ руйнує систему контролю фармацевтичного ринку, - юрист

Нове керівництво Міністерства охорони здоров'я поставило під удар європейський шлях розвитку вітчизняного фармринку. Про це у своїй статті пише правознавець Віталій Пашков.

На його думку, нове керівництво МОЗ використовує методи люстрації не за призначенням, тим самим підриваючи систему фармацевтичного ринку.

Зокрема, автор вказує, що керівники МОЗ, продовжуючи політику попереднього складу апарату відомства, відміняють нормативно-технічні документи, які відповідають нормам міжнародного законодавства. Мова йде, насамперед, про настанову "Лікарські засоби. Належна практика дистрибуції". Таке рішення загрожує виключенням Держлікслужби україни як органу державного контролю - зі складу міжнародної Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій.

"Відбувається люстрація всього, що стосується й інститутів фармринку, та його посадових осіб, і нормативної бази, яка допомогла відповідному регуляторному органу стати членом Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій PIC/S", - вважає Пашков.

Він наполягає на необхідності збереження нормативних документів, завдяки яким регуляторні органи стали членами міжнародних організацій. На його думку, хаотичні реформи в міністерстві пов'язані з відсутністю виваженої концепції розвитку фармацевтичного ринку. Правознавець нагадує, що попередня концепція розвитку сектора була затверджена наказом МОЗ від 18.12.2007. Її розробляли у співпраці з фармацевтичною спільнотою, науковцями і юристами.

"Саме цей документ дав поштовх для розробки і прийняття міжнародних стандартів GMP, GDP і т.п. у вигляді посібників, тобто нормативно-технічних документів. Фактично більшість запланованих заходів було виконано, але, на жаль, сьогодні більшість досягнутих напрацювань руйнується", - додає Пашков.

Причини скасування керівництва про дистрибуції ліків сформульовані юридично безграмотно. Ця формулювання скопійована з минулорічного рішення про скасування настанови "Лікарські засоби. Належна практика просування». Причому тоді було зрозуміло, що за цим стоять зацікавлені комерційні структури, підкреслює автор. Нинішні керівники Міністерства також діють під впливом окремих учасників фармацевтичного ринку", - припускає експерт.