ru ua

Мінфін проти податкових пільг для IT-галузі

Представники Міністерства фінансів України виступили проти ключової норми законопроекту № 8267-д про податкові пільги для IT-індустрії - зниження ставки прибуткового податку для співробітників компаній-розробників ПЗ до 5%. Автори податкових пільг сподіваються досягти компромісу з міністерством, але в Кабміні зараз стурбовані виконанням соціальних ініціатив президента і навряд чи підуть на введення податкових пільг, прогнозують експерти, повідомляє "Комерсант - Україна".

Міністерство фінансів несподівано виступило проти податкових пільг для IT-галузі. На вчорашньому розгляді законопроекту "Про спеціальний режим оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції" в парламентському комітеті з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики ключову норму документа - зниження з 15% до 5% ставки прибуткового податку для працівників IT-компаній - розкритикував директор департаменту податкової та митної політики міністерства Микола Чмерук. Як повідомив "Комерсант" член комітету Станіслав Аржевітін (НУНС), в Мінфіні вважають, що зниження ставки і пропоноване розширення сфери застосування пільг на компанії, що займаються не тільки розробкою ПЗ, а й IT-консалтингом, може спричинити втрати бюджету в розмірі близько 700 млн грн на рік.

Законопроект про підтримку IT-галузі був поданий в парламент навесні минулого року групою з десяти депутатів на чолі з народним депутатом Віктором Януковичем (син президента країни) і заступник голови комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Євгеном Царьковим. Документ був прийнятий у першому читанні в кінці березня цього року. Ще один законопроект тих же авторів про зниження ставки єдиного соціального внеску для співробітників IT-компаній до 36,76% від розміру двох мінімальних зарплат був прийнятий у першому читанні в кінці 2011 року. На думку авторів, їх прийняття призведе до висновку зарплат з тіні і принесе бюджету додатково 6,8 млрд грн за п'ять років.

Зниження прибуткового податку тільки для працівників однієї галузі неконституційно, вважає пан Аржевітін."Якщо держава хоче забезпечити підтримку галузі, нехай вводить пільги для підприємств, наприклад на податок на прибуток", - говорить він. Варіант законопроекту, прийнятий у першому читанні, передбачав зниження ставки податку на прибуток з 21% до 16%, до другого читання ряд депутатів запропонували ще сильніше знизити ставку податку: перший заступник голови комітету з питань соцполітики Олег Шевчук (БЮТ) - до 5%, Віктор Матчук (НУНС) - 10%, Юрій Кармазін (НУНС) -12%.

Розробники законопроекту проте мають намір домогтися узгодження документа з урядом, говорить член робочої групи з підготовки документа Оксана Борисенко. За її словами, до наступного розгляду законопроекту комітету 16 травня автори доведеться знайти компромісний варіант з Мінфіном. "Ініціативу підтримує прем'єр Микола Азаров, з рештою якось розберемося", - оптимістично заявив Євген Царьков.

Однак заступник голови комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Ксенія Ляпіна вважає, що заяви Мінфіну свідчать про те, що ідея податкових пільг більше не знаходить підтримки уряду. "Перед Кабміном зараз стоїть завдання виконувати соціальні ініціативи президента. Як можна вимагати додаткових надходжень від митниці і податкової, одночасно знижуючи податки?" - Пояснює вона. За її словами, в законопроекті може залишитися лише норма про зниження ставки податку на прибуток, але депутат вважає її марною, оскільки більшість IT-компаній в країні декларують збитки.