Лауреати загальнонаціональної програми "Людина Року – 2019" в номінації "Міський голова року" (великих міст)

Лауреати загальнонаціональної програми "Людина Року – 2019" в номінації "Міський голова року" (великих міст)
Анатолій Бондаренко

Анатолій БОНДАРЕНКО

Черкаський міський голова

Нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України

Найвагоміші події в Вашій професійній діяльності в 2019 році: Масштабне будівництво та ремонт доріг в місті (ремонтуються навіть ті дороги, які не знали ремонту з часів Незалежності). Відкриття експозиції для копитних тварин "Олені і зубри" в Черкаському зоопарку, аналогів якої немає в усій Україні. Оновлення інфраструктури черкаських парків та скверів, зокрема встановлення в парку Сосновий бір Колеса огляду, яке не функціонувало більше 10 років.

Ваше життєве кредо: Ніколи не зупинятись на досягнутому.

Ким Ви мріяли стати в дитинстві? Мрія мого дитинства – стати військовим.

Чи є у Вас мрія, що поки не здійснилась? Моя нездійснена поки що мрія - написати картину.

Говорячи слово УСПІХ, який вміст ви в нього вкладаєте? Успіх – це встигнути. Встигнути зробити багато добрих справ на користь громади та України.

Ваш улюблений афоризм? "Ти ніколи не пройдеш свій шлях до кінця, якщо будеш зупинятися, щоб кинути камінь у кожну собаку, яка на тебе гавкає" (сер Вінстон Черчилль).

Чим Ви найбільше пишаєтесь у вашому місті? Його людьми.

Хто, на Вашу думку, є взірцевим міським головою? (на прикладах з усього світу) Колишній мер Нью –Йорка Рудольф Джуліані.

Головна проблема всіх українських міст, яку потрібно вирішувати в першу чергу? На мою думку, найголовніша і найглобальніша проблема усіх міст – це культура поводження з побутовими відходами та утилізація сміття.

Якщо щастя не в грошах, то в чому? Щастя не в грошах. Тому що найголовніших в житті речей не купиш.

Продовжіть фразу "Дайте мені точку опори і я... зроблю неможливе".

Кому в цьому житті Ви заздрите? Своєму котові Фернандіньйо.

Яка риса характеру – Ваш головний недолік? Надмірна емоційність. Інколи це дійсно стає проблемою.

Чи є у Вас улюблена книга? Із зарубіжної літератури - це повість Річарда Баха "Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон", з української – роман "Троща" мого земляка, товариша і наставника Василя Шкляра.

З ким із історичних особистостей Ви могли б потоваришувати, якщо б були його сучасником? З Шарлем де Голлем та Іваном Сірком - козацьким ватажком, що не програв жодної битви.

Яке чудо світу ви би хотіли перенести до свого рідного міста? Що би воно символізувало? Долину Квітів в Індії, яка символізує оновлення і розквіт. Будемо старатися зробити такою ж Долину Троянд в Черкасах – певний прообраз цього дива.

Якби ви відкрили нову планету, як би ви її назвали? Іменем своєї матері.

Уявіть що до Вас в гості завітав Президент Америки з проханням показати Україну. Куди б ви його запросили на екскурсію? Звісно, що на Черкащину. В саме її серце – до Холодного Яру, місце сили української нації.

Що Ви вважаєте своїм головним досягненням в житті, а що найбільшою помилкою? Головне досягнення – четверо моїх дітей. А помилився в кількох людях, яким довіряв.

Яке зайняття для Вас - найкращий відпочинок? Зустрічі з друзями дитинства та юності.

Сергій НАДАЛ

Лауреати загальнонаціональної програми "Людина Року – 2019" в номінації "Міський голова року" (великих міст)

Міський голова м. Тернопіль

Нагороджений Орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня, Орденом "За заслуги" III ступеня, Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України.

Найвагоміші здобутки в Вашій професійній діяльності в 2019 році:

  • Створення Тернопільської міської територіальної громади

Тернопіль став першим обласним центром в Україні, який завершив процедуру приєднання навколишніх сіл у територіальну громаду. До міста приєдналися 4 сільські ради - це 8 населених пунктів. Всі жителі Тернопільської МТГ отримують пільги і соціально необхідні послуги на рівні з жителями Тернополя. У 2019 Тернопіль - перший обласний центр в Україні, який прийняв Статут і Стратегічний план розвитку Тернопільської міської територіальної громади до 2029 року.

  • Міська транспортна реформа

Першими в Україну ввели повноцінний "електронний квиток".

Пільгові категорії пасажирів отримали персоніфіковану «Соціальну карту Тернополя» і повноцінно користуються пільгами в транспорті.
У громадському транспорті Тернопіля пільгові категорії мешканців Тернополя (додатково учні та студенти) мають право на безкоштовний проїзд без обмежень кількості.

Введено проїзний квиток тривалого користування "Електронний гаманець", і сучасна автоматизована система оплати проїзду в громадському транспорті.

Місто активно оновлює транспортний парк муніципальних компаній. На маршрутах міста додатково курсує 24 великих низькопідлогових автобуса. Комунальні автобуси відповідають європейським стандартам Євро-5, розраховані на 80-100 пасажирських місць. У процесі закупівлі та лізингу ще 35 автобусів. Придбано 34 тролейбуса і побудовано 8 нових тролейбусних ліній, загальною протяжністю 12 км.

  • Побудована повноцінна сміттєсортувальна лінія

З кінця 2019 року тернопільське сміттєзвалище стало повноцінним полігоном твердих побутових відходів. Працює сміттєсортувальна лінія потужністю 120-150 тонн відходів щодня, що дозволяє до 40% відходів переробляти вдруге. Проводиться ущільнення твердих побутових відходів. Завдяки цьому обсяг сміття зменшиться на третину.

Введена європейська практика повторного використання сировини для виробництва корисних товарів, таких як каналізаційні люки, папір, водовідливи і багато іншого.

Проводиться облаштування біогазового обладнання для виробництва електроенергії за зеленим тарифом.

  • Міські електронні сервіси

Серед останніх впроваджень інформаційних технологій - сервіс поіменного голосування депутатів, міський сіті-бот в соціальних мережах, електронний кабінет Тернополя, онлайн-запис в дитсадки та позашкільні навчальні заклади.

Продовжується робота зі створенню єдиного реєстру територіальної громади, діє реєстр комунального майна, реєстр містобудівних умов і обмежень, сучасна геоінформаційна система, програма електронних петицій, онлайн механізм громадського бюджету і онлайн система контролю доходів і витрат місцевого бюджету. Діють платформи і сервіси "Відкрите місто", система державних закупівель ProZorro, "Е-медицина" - запис на прийом до педіатра і лікаря, Електронний документообіг SX-GOVERNMENT, "Е-транспорт" з інтерактивною картою маршрутів транспорту, проект мережі міських WEB- камер, Інтерактивна карта ремонтів і таке інше.

Ваше життєве кредо: Моє кредо співзвучне з тим, що в минулому столітті говорив митрополит Андрей Шептицький: "Не потоком шумних і гучних фраз, а тихою невтомною працею любіть Україну". Ця фраза може стати справжнім путівником для всіх українців.

Ким Ви мріяли стати в дитинстві? У дитинстві мріяв стати військовим льотчиком. Читав багато книг і дивився фільми на авіаційну тематику. Стати мером міста не планував і не мріяв, але сьогодні вважаю, що це одна з кращих професій.

Чи є у Вас мрія, що поки не здійснилась? Я мрію про те, щоб Україна нарешті стала такою, яку будували, про яку мріяли Творці української нації Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко, Андрій Шептицький, Степан Бандера, за яку загинула Небесна Сотня, за яку віддають свої життя герої російсько-української війни. Щоб це була єдина, багата, розвинена країна, в якій хотіли б жити і працювати українці, з якої вони б не хотіли їхати.

Говорячи слово УСПІХ, який зміст ви в нього вкладаєте? Для мене успіх - цей реалізована справа і слово подяки, а також підтримка жителів міста.

Ваш улюблений афоризм? З дитинства вірю у справедливість виразу: "Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні". Це сильне правило як для індивідуального, так і професійного успіху.

Чим Ви найбільше пишаєтеся у вашому місті? Краще сказати не "чим", а "ким". Людьми. Тернополянами. Кожне місто - це перш за все люди. Мої земляки - працьовиті, креативні і відповідальні. І головне - щирі патріоти свого міста і країни.

Хто, на Вашу думку, є зразковим мером? (На прикладах всього світу) Багато в чому для себе прикладом бачу колишнього мера Нью-Йорка Майка Блумберга, який зробив багато для енергоефективності, екології, відкритості влади, зниження рівня злочинності та безробіття в Нью-Йорку. Саме він зумів не тільки зовні, але і всередині змінити містян на краще. Три каденції Блумберга на посту мера називають "золотими роками" Нью-Йорка.

Основна проблема всіх українських міст, яку потрібно вирішувати в першу чергу? Головна проблема полягає в тому, що точка в питаннях децентралізації не поставлена. Децентралізація повинна дати містам велику фінансову і ресурсну силу, а насправді ми маємо іншу ситуацію. З одного боку, центральні органи виконавчої влади передають до міського бюджету більше надходжень від податків. Однак, поряд з цим, в рази більше передається фінансових зобов'язань.

На жаль, держава не завжди виконує бюджетні зобов'язання. Є проблеми з перерахуванням з центрального бюджету коштів на зарплати медикам і педагогам. Місто змушене з власного бюджету покривати ці витрати. Гроші, які повинні йти на ремонтні роботи і великі інфраструктурні проекти, йдуть на зарплати педагогів і медиків. Тернополяни - перш за все.

Якщо щастя не в грошах, то в чому? А якщо все-таки в грошах, то чому? В реальних справах. У повазі людей. У відчутті, що люди цінують твою працю. Це найважливіше.

Продовжіть фразу "Дайте мені точку опори і я ..." У мене є моя точка опори. Це моя дружина і дочка.

Кому в цьому житті Ви заздрите? Напевно, людям, які мають більше вільного часу. Мають більше можливостей проводити вільний час з сім'єю, займатися хобі, спортом. Іноді таким людям я по-доброму заздрю.

Яка риса характеру - Ваш головний недолік? Перфекціонізм. Я ставлю високі вимоги до себе і до підлеглих. Не всім комфортно працювати в таких умовах.

Чи є у Вас улюблена книга? Улюблених багато. Але найбільше імпонують Сідні Шелдон "Якщо настане завтра" і Василь Шкляр "Чорний ворон".

З ким із історичних особистостей Ви могли б потоваришувати, якщо б були його сучасником? Мені було б цікаво познайомитися і подружитися з людьми, які створювали Тернопіль в кінці XIX - на початку ХХ століття. Для мене великим прикладом є бургомістр Тернополя Володимир Лучаковський. Для сучасних Тернополян важливо не тільки те, що він був першим українцем, що зайняв головний пост в тодішньому багатонаціональному Тернополі. Лучаковський був справжнім новатором. Під його керівництвом в Тернополі вперше було проведено електричне освітлення вулиць, телефонна лінія, водопровід, каналізація.

Яке диво світла ви б хотіли перенести в своє рідне місто? Що б воно символізувало? Мені нема чого переносити, адже саме "Файне місто" є справжнім дивом і перлиною України. У нас є своє чудесне озеро - наша гордість! Незважаючи на велику руїну під час війни, у нас зберігся колорит стародавнього міста. Дійсно не вистачає втраченої Ратуші, яку ми мріємо відновити. Повернути нашу автентичність.

Якби ви відкрили нову планету, як би ви її назвали? Іменем нашого видатного фізика, винахідника, публіциста, громадського діяча, перекладача Біблії на українську мову, уродженця Тернопільської області Івана Пулюя. Саме він, паралельно з іншими вченими, перший винайшов X-промені, які зараз називають рентгенівськими. А ще ця людина мала глибоке геополітичне розуміння ролі України в Європі. Багато його думок актуальні і сьогодні.

Уявіть, що до вас в гості прийшов Президент Америки з проханням показати Україну. Куди б ви його запросили на екскурсію? Однозначно - на Тернопільщину! І не тільки Президента Америки. Я запрошую до нашого краю і наше місто всіх українських та іноземних гостей. Ви закохаєтесь в Тернопіль з першого погляду. Це я вам гарантую.

Що Ви вважаєте своїм головним досягненням в житті, а що найбільшою помилкою? Для мене головне досягнення - це моя сім'я і можливість жити на своїй, Богом даній землі, і в своєму рідному місті. Про помилки. Дійсно, були помилкові рішення, і на посаді мера також. Громада швидко дає сигнал і ми оперативно їх намагаємося виправити.

Яке зайняття для Вас - найкращий відпочинок? Я люблю подорожувати з сім'єю в горах. Люблю наше Прикарпатті, Закарпатті та Карпати. Ще з дитинства займався плаванням, у вільний час люблю грати в футбол, рибалити. Зараз в своєму графіку намагаюся виділити кілька годин на тиждень на тренажерний зал. Спорт для мене - це розрядка і додаткова енергія для роботи.

Андрій РАЙКОВИЧ

Лауреати загальнонаціональної програми "Людина Року – 2019" в номінації "Міський голова року" (великих міст)

Міський голова м. Кропивницький

Заслужений працівник сільського господарства України. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого, "За заслуги" ІІІ, ІІ и І ступенів, Почесною грамотою Верховної ради України, Почесною грамотою Кіровоградскої міської ради та виконавчого комітету, відзнаками виконавчого комітету Кіровоградскої міської ради "За заслуги" І и ІІ ступенів. "Почесний громадянин м. Кіровограда".

Три головні події 2019 року за Вашою версією: Головною подією року для всіх, звісно, стало обрання нового президента та парламенту, пов’язані очікування та перестороги, а для міського голови - форсмажор. Треба налагоджувати співпрацю з новим урядом, офісом президента, нардепами – вирішувати системні проблеми, залучати зокрема й державні гроші, щоб будувати, ремонтувати, утримувати…

Для мене особисто 2019 став роком реалізації знакових для транспортного сполучення Кропивницького інфраструктурних проєктів, яких місто чекало без перебільшення кілька десятиліть, наймасштабніший – так звана арка на вулиці Левитського. Разом з "Укрзалізницею" та підрядниками провели масштабну роботу – зупиняли рух потягів, розбирали мости, зрізали тисячі кубометрів землі, заливали не менше бетону, монтували сучасні металоконструкції, будували нові дороги. Завершували будівництво житлової багатоповерхівки – вперше за часи незалежності коштом міського бюджету. Результат – якісний ривок, принципово нова якість міської логістики, та інфраструктури, яка треба для нових часів, та ордери на квартири для людей, які по 30-40 років у житловій черзі.

Нарешті, якраз під новий рік "Рейтинг міст України" визнав Кропивницький другим в Україні за зручністю для пасажирів громадського транспорту. Це оцінка розпочатого чотири роки тому відродження комунальних пасажироперевезень, новий сучасний екологічний транспорт, нові маршрути новими дорогами. Звісно, друге місце – почесне, але не перше, це не лише визнання, а й мотивація.

Життєві принципи, які допомагають Вам досягти поставленої мети:

Порядність. Будь яка робота повинна бути до вподоби чим би не займався. Мати мету, без неї неможливо досягати жодного результату. Від простого до складного, а не навпаки. Вимогливість. Професіоналізм.

Ким Ви мріяли стати в дитинстві? Військовим інженером. Майже вдалося – я став інженером-електриком.

Чи є у Вас мрія, що поки не здійснилась? Всі ми мрійники, без мрій немає руху вперед. На кожному відрізку життя – свої виклики, тому й мрії на кожному відрізку свої. Якщо маєш бажання та чіткий план, немає нічого нездійсненного.

Бути сьогодні успішним – це… Бачити плоди своєї праці, відчувати ефект. Успіх - унікальна можливість результативності, користі від діяльності.

Ваш улюблений афоризм? Керуючі діють за правилами, лідер діє правильно - Уоррен Бенніс, гуру лідерства.

Чим Ви найбільше пишаєтесь у вашому місті? Наше місто невелике, але з високою концентрацією талановитих людей, які реалізують свої здібності у дуже різних напрямках. Виходячи в середмістя, буквально в межах кварталу можна зустріти відомого архітектора, хореографа, художника, промисловця, ресторатора, поета, театрала... Це надихає, створює властивий лише Кропивницькому креативний мікроклімат, свій неповторний колорит.

Хто, на Вашу думку, є взірцевим міським головою? (на прикладах з усього світу) На мою думку, кожен міський голова, якого обрали люди – вже унікальний. Інша справа – чи вдасться йому виправдати їхню довіру, втілити програму, у яку повірили. Щоб давати оцінки конкретному керівникові, треба пожити якійсь час в очолюваному ним місті, відчути рівень комфорту, зручність сервісів, динаміку та якість змін. Зрештою, об’єктивну оцінку, знову ж, можуть дати лише самі містяни. Я «вішати медалі» не візьмуся, це буде неправильно. Але в бразильському місті Курітіба мер ЖАЙМЕ ЛЕРНЕР повністю змінив систему руху транспорту, і вирішив таким чином цілу низку проблем, актуальних для більшості міст на планеті. Його тричі обирали. До того ж, він відомий просторовий архітектор. А нашим містам саме простору не завжди вистачає.

Головна проблема всіх українських міст, яку потрібно вирішувати в першу чергу? Проблеми можуть бути економічними, організаційними, навіть історичними, дуже різними для кожного конкретного міста. Спільною, нагальною для усіх чи принаймні більшості є, наприклад, потреба у модернізації інженерних мереж. Теплозабезпечення, водопостачання, каналізація. Самотужки міста зі значним багатоповерховим фондом не зможуть вирішити це питання, треба державна політика.

Якщо щастя не в грошах, то в чому? Певні статки дають відчуття гарантованого задоволення потреб - для себе та родини, та можливість залишити й на духовне. Меценатство, волонтерство для мене - це відчуття душі, внутрішній стан, а не піар.

Продовжіть фразу «Дайте мені точку опори і я... і ми збудуємо місто нашої мрії разом».

Яка риса характеру – Ваш головний недолік? Я занадто амбіційний.

Чи є у Вас улюблена книга? Кожна книга дає поштовх емоціям, але найсильніше прив’язуєшся до творів, пов’язаних з особистим. Для мене такий твір - "Як гартувалася сталь" Миколи Островського. Мій батько також Павло, як головний герой. Він розповідав про важкі часи свого дитинства, для мене спогади про нього та ця книга пов’язані нерозривно.

З ким із історичних особистостей Ви могли б потоваришувати, якщо б були його сучасником? Усі справді історичні особистості за визначенням цікаві люди, спілкування з якими стовідсотково стало б змістовним досвідом.

Яке чудо світу ви би хотіли перенести до свого рідного міста? Що би воно символізувало? На те вони і чудеса Світу, щоб на них дивилися там, де їх будували. А ми будемо "розкручувати" свої історичні об’єкти. Але все ж таки, Олександрійський маяк не завадив – нехай світив би з центра України – зі славного міста Кропивницького. На наших гранітах йому б землетрус точно не загрожував.

Якби ви відкрили нову планету, як би ви її назвали? Планета щасливих людей. Була б для нас усіх замість провідної зірки.

Уявіть що до Вас в гості завітав Президент Америки з проханням показати Україну. Куди б ви його запросили на екскурсію? Ми маємо прекрасну країну і будь-який куточок України цікавий і особливий, але поганим би я був міським головою, якщо б не запросив його до Кропивницького.

Що Ви вважаєте своїм головним досягненням в житті, а що найбільшою помилкою? Мені багато чого вдалося досягнути. Я посадив дерево, збудував будинок, виховав дітей, створив півтори тисячі робочих місць, був обраний міським головою, далі буде. Як і всі, робив помилки. Найбільшої, мабуть, не зробив, тому все вдалося.

Яке зайняття для Вас - найкращий відпочинок? Я спортивна людина, люблю активний відпочинок. Граю у волейбол, катаюсь на гірських лижах, люблю й на бігових пройтися по снігу. Порибалити влітку. Залежить від настрою й оточення. Як і для будь-якої нормальної людини, для мене гарний відпочинок - побути в колі друзів, рідних та близьких, з дітьми та онуками.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся