ua en ru

Криклій: ми рухаємося у напрямку розділення УЗ та переходу до державно-приватного партнерства 

Криклій: ми рухаємося у напрямку розділення УЗ та переходу до державно-приватного партнерства  Фото: Владислав Криклій (РБК-Україна)
Автор: РБК-Украина

"АО Укрзалізниця" буде розділена на окремі компанії и переходитиме до державно-приватного партнерства.

Про це заявив міністр інфраструктури Владислав Криклій під час публічного обговорення проекту Національної економічної стратегії-2030 на тему "Розвиток промисловості, транспорту та інфраструктури".

"Маємо провести анбандлінг, розділення компанії на окремі підрозділи. І власне це є в тому числі однією з вимог по нашому євроінтеграційному процесу. Інфраструктура - це одна з перших сфер, де ми впевнено крокуємо в частині передачі повноважень від держави до приватного капіталу, який може мобільніше, креативніше, раціональніше використовувати ті ресурси. І країна, і індустрія від цього виграє. Ми вже зробили певний прогрес у демонополізації вантажних перевезень. Приватний бізнес зможе зайняти своє місце у залізничних перевезеннях, і покращувати тут ситуацію", - розповів Криклій.

Він також нагадав, що в поточному році буде виділено рекордну суму коштів з бюджету на фінансування оновлення залізничної інфраструктури, що дозволить закупити нові вагони, привести в належний стан вокзали.

"Це майже 100 нових пасажирських вагонів. А це приблизно на 5% оновлення наявного рухомого складу, так би мовити, ще живого рухомого складу у пасажирських перевезеннях. Хочемо також в цю програму включити й залізничні вокзали, оновлення, і інфраструктурну складову, в першу чергу те, що стосується електрифікації окремих ділянок. Бо зараз українська залізниця має одну другу від загальної протяжності мережі електрифіковану", - повідомив Криклій.

Він нагадав, що є профільний законопроєкт, який необхідно прийняти для реформи УЗ.

"Я буду періодично повертатися до того, що без співпраці у трикутнику виконавча гілка влади і законодавча, не всі реформи можна зробити на одному бажанні", - наголосив міністр.

Частина вокзалів, за словами Криклія, готується до передачі в концесію. Планується, що в них будуть створені торгівельні зони, як в країнах Європи, що збільшить кількість відвідувачів.

"Ми крокуємо до державно-приватного партнерства. Це перших 6 залізничних вокзалів. Зі Світовим банком розроблені відповідні документи, і вже в цьому році будемо розпочинати ці концесійні проекти. І наша мета - щоб з традиційних залізничних вокзалів, які просто використовувалися для транзиту, це були вже мультифункціональні місця, де пасажир може отримати й послугу, і сервіс, і щось придбати", - сказав Криклій.

Нагадаємо, раніше глава "Укрзалізниці" Володимир Жмак повідомляв, що у 2021 році УЗ буде розділена на 4 компанії (вантажоперевезення, пасажирські перевезення, інфраструктура та виробництво), а непрофільні активи (медзаклади, санаторії) будуть виставлені на продаж або передані в концесію.

Окрім того, за його словами, УЗ планує інвестувати в оновлення рухомого складу компанії і залізничну інфраструктуру 25 млрд гривень.

Водночас народний депутат, член парламентського комітету з питань транспорту та інфраструктури Оксана Савчук зазначала, що без підтримки з боку держави провести комплексне реформування "Укрзалізниці" нереально.