Корпоративне управління: чи встигає українська практика за світовими процесами

Корпоративне управління: чи встигає українська практика за світовими процесами

Міжнародні тренди та українська практика корпоративного управління були в центрі обговорення учасників IV Міжнародного форуму корпоративних секретарів, який відбувся 16 червня в Києві. Організаторами Форуму вже в четвертий раз стали Професійна асоціація корпоративного управління (ПАКУ) та Міжнародна фінансова корпорація (IFC) , які заручилися підтримкою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України і запросили до участі Британський інститут дипломованих корпоративних секретарів (ICSA: The Governance Institute).

В українських банках і компаніях реального сектора економіки інститут корпоративного секретаря застосовується вже досить широко. І хоча в Україні робота корпоративного секретаря ще слабо врегульована нормами національного законодавства, а вимоги до неї формуються на рівні кращих практик корпоративного управління, що застосовуються в Європі та Північній Америці, наявність корпоративного секретаря в структурі компанії значно підвищує рівень комунікацій, робить більш ефективною всю систему корпоративного управління Чим прозоріше і зрозуміліше компанія, тим більше вона викликає довіри у інвесторів. Саме тому оволодіння як українськими, так і зарубіжними корпоративними технологіями важливо не тільки для корпоративного секретаря, але і для компанії в цілому.

У цьому році Форум зібрав понад 140 учасників, серед яких керівники, члени правлінь, спостережних рад, юристи-практики у сфері корпоративного права, корпоративні секретарі та особи, що виконують їх функції, фахівці консалтингових і аудиторських фірм, працюючих у сфері корпоративного управління.

"Вже традиційно Форум корпоративних секретарів стає одним з найбільших майданчиків для обговорення нормативних новацій, кращої практики, передового досвіду українських та зарубіжних колег у сфері корпоративного права та управління", - зазначив голова Правління ПАКУ Олександр Окунєв, відкриваючи Форум.

З вітальним словом до учасників Форуму також звернулася керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, підкресливши важливість впровадження новітніх міжнародних практик корпоративного управління в Україні для підвищення інвестиційної привабливості українських компаній на міжнародному ринку. Вона зазначила, що популярність Форуму з кожним роком зростає: "Зараз стало модним мати "правильне" корпоративне управління, а для цього потрібен "правильний "корпоративний секретар".

Характеризували роль держави і її структур у системі корпоративного управління голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України Тимур Хромаєв, заступник Голови Фонду державного майна України Юрій Нікітін та директор Департаменту з управління державною власністю Міністерства економічного розвитку та торгівлі України Олена Дяченко За їх визначенням держава в корпоративних відносинах виступає як регулятор, акціонер, арбітр і "директор з розвитку".

Тимур Хромаєв підкреслив, що в першу чергу повинна бути створена відповідна інфраструктура, яка буде включати весь спектр фінансових інструментів, а вже на її основі в Україні повним ходом зможе розвиватися ринок капіталу і цінних паперів, який сформує запит на належне корпоративне управління. Тому, робота регулятора в цій сфері - більше орієнтована на перспективу.

Олена Дяченко зазначила, що держава не повинна утримувати і надалі у своїй власності більшість підприємств. Є галузі, в яких приватна власність є більш ефективною, тому прийнято рішення, що з 1500 діючих підприємств державної власності більшість буде приватизовано.

Юрій Нікітін поділився думкою про те, що без належного корпоративного управління підготувати підприємство до приватизації складно.

Жваву дискусію викликало питання впровадження та відбору незалежних директорів до складу спостережних рад підприємств державної власності. "Є фрагментарність у цьому процесі. Ми говоримо про те, щоб дати всю повноту влади незалежним директорам. Начебто правильно. Але у нас немає моделі страхування відповідальності директорів, немає системи їх дискваліфікації. Питання матеріальної відповідальності посадових осіб начебто вирішено через систему "похідного позову", але на практиці суди розглядають буквально 2-3 справи, ні одного не доведено до логічного завершення. Головна ж проблема - у відсутності інституту, який би ці механізми застосовував, навіть якби вони існували. Така ситуація викликає певну стурбованість", - зазначив Олександр Окунєв, керівник ПАКУ.

altaltaltalt
 

Що стосується процедури відбору директорів до складу наглядових рад, то в цьому процесі може допомогти проект ПАКУ "Національний реєстр корпоративних директорів", зазначив голова Наглядової Ради НДУ Ігор Мітюков, який виступив модератором другої сесії Форуму. Ця сесія була присвячена інноваціям у сфері корпоративного управління, зокрема концепту GRC (Governance-Risk-Compliance), які визначають розвиток корпоративного управління у світі.

Саймон Осборн, головний виконавчий директор Британського інституту дипломованих корпоративних секретарів ICSA, зазначив, що одним із вимірів майбутнього корпоративного управління є надання можливості вибору для всіх. Однією нормативно-правової бази корпоративного управління ніколи не буде достатньо для надання можливостей вибору для усіх". Її найбільш очевидним недоліком є те, що в даний час вона застосовується тільки для лістингових компаній. Другий недолік полягає в тому, що її забезпечують виконання акціонери, а вони несуть відповідальність тільки перед власними стейкхолдерами, а не перед суспільством в цілому. Крім того, пан Осборн зазначив, що Український інститут корпоративного управління став офіційним екзаменаційним центром ICSA: The Governance Institute в Україні.

Оляна Гордієнко, директор з управління ЄБРР, зупинилася на питанні, для кого працює корпоративний секретар, оскільки, будучи членом журі конкурсу "Корпоративний секретар року", зіткнулася з тим, що самі корпоративні секретарі не завжди правильно розуміють свою функцію і головну задачу. "Корпоративний секретар повинен працювати в інтересах компанії, забезпечувати integrity і ведення діалогу між усіма зацікавленими сторонами, а також сприяти і стежити за виконанням спільно прийнятих рішень", - зазначила пані Гордієнко. Представники українського бізнесу Олексій Поволоцький, керівник Департаменту корпоративного управління / Корпоративний секретар ДТЕК, і Володимир Ігонін, радник ЮФ "Василь Кісіль і Партнери" спробували провести паралелі і відповісти на запитання, чи встигає українська практика за світовими процесами. Олексій Поволоцький відповів на питання, як функції compliance і корпоративне управління в компанії можуть перетинатися і успішно доповнювати один одного.

Елісон Діллон Кибиридж, експерт з питань корпоративного управління IFC і ICSA, акцентувала увагу на гендерну балансі та його вплив на ефективність компанії; дала практичні поради жінкам з подолання гендерних проблем в роботі. Широко обговорювалося питання, як корпоративний секретар може допомогти компанії стати краще, і які нові сфери відповідальності корпоративного секретаря актуалізуються і потрібні сучасної практики корпоративного управління. "Корпоративним секретарем повинен бути високоморальна і принципова людина, яка звертає увагу на деталі, заслуговує довіри і не боїться висловлювати свою думку", - поділився своєю думкою Кен Раштон, член ICSA, член комітету дипломованих директорів Британського Інституту директорів.

На завершення дискусій були оприлюднені результати щорічного спільного дослідження рівня корпоративного управління провідних банків і компаній реального сектору, яке вже другий рік проводять ПАКУ і агентство IBI-Rating. За кращу публічну практику корпоративного управління в банківському секторі переможцем 2016 визнано АТ "Райффайзен Банк Аваль", а серед компаній реального сектора - ПАТ "Укртелеком".

Кульмінацією Форуму стала яскрава урочиста церемонія оголошення результатів та нагородження переможців конкурсу "Корпоративний секретар 2016 року" за особисті професійні досягнення у сфері корпоративного управління в Україні.

Переможцем Конкурсу журі визначило Олену Агеєнко, начальника відділу корпоративного управління ПАТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот".

Лауреатами конкурсу стали Людмила Михайлова, корпоративний секретар ПАТ "РІТЕЙЛ ГРУП", і Анастасія Андрєєва, менеджер Департаменту корпоративного управління ДТЕК.

Номінація "Відданість професії" дісталася Ірині Вареце, заступнику начальника управління корпоративних прав ПАТ "Укртрансгаз", а Роман Кузюк, директор Департаменту корпоративного управління ТОВ "Нова Пошта", отримав номінацію "Популяризація професії". Номінацію "Прагнення до саморозвитку" вручили Оксані Сивашенко, заступнику начальника управління - начальнику сектора корпоративних відносин управління майна та корпоративних відносин ПАТ "Укртрансгаз".

Вже другий рік поспіль ПАКУ присуджує спеціальний приз "За значний внесок у розвиток професії". Його переможця - компанію, що має видатні досягнення, прориви у сфері корпоративного управління визначає голова Правління ПАКУ. У цьому році приз отримала Група компаній "Нова Пошта" за успіхи у створенні наглядової ради у приватної компанії в Україні і введення до її складу незалежних директорів. Приз отримав співзасновник компанії В'ячеслав Клімов.

Офіційний юридичний партнер: ЮФ "Василь Кісіль і Партнери"

Офіційний енергетичний партнер: енергетична компанія "ДТЕК"

Партнери: компанія "ЕМКОН", компанія "ДМ", ПАТ "Кременчуцький завод дорожніх машин", "Кредмаш"

Event-провайдер: Компанія Event Envoy.

Спонсор коктейльного вечора: Торгова марка Jack Daniel's

За підтримки: ДКЦПФР, ФДМУ, НДУ, УАІБ, ПАРД, АУФТ, АПКБУ, ЛСОУ, компанії "IBI-рейтинг".

Генеральний ТВ-партнер: телеканал "Перший діловий".

Генеральний інформаційний партнер: РБК-Україна.

Головний новинний медіа-партнер: ІА "Інтерфакс" Юридичний медіа партнер: Юридична газета. Медіа партнер: finpost.com.ua. Інформаційний партнер: Stockworld.com.ua

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся