ru ua

Конституційні ініціативи Добкіна - позитивний сигнал для південного сходу, - політолог

Добкін і Партія регіонів не мають наміру віддавати своїх традиційних виборців іншим кандидатам. Такий висновок зробив на підставі поданої кандидатом у Президенти від Партії регіонів Михайлом Добкіним концепції змін в українську Конституцію політолог, експерт Центру міжнародних і порівняльних досліджень Олег Грицаєнко.

"Нова Конституція від ПР - це, в першу чергу, позитивний сигнал для жителів південного сходу, які знайдуть у документі чимало пропозицій, що збігаються з їх думкою. Але - в рамках загальноукраїнського дискурсу, під гаслом єдиної країни і унітарної держави, без будь-якої "федералізації" та інших сепаратистських "фішок", - заявив експерт.

Він назвав "позитивним сюрпризом" той факт, що один з кандидатів в президенти України "презентував не просто передвиборчу програму, але і замахнувся на проект фактично нової Конституції".

"Можливо, це означає, що українські політики зростають, зростає і рівень політичної дискусії. Ми бачимо не тільки рекламні білборди, які потихеньку починають заповнювати наші міста, але й концептуальні пропозиції. Змістовна дискусія - це те, чого українській політиці завжди не вистачало і продовжує не вистачати", - вважає Грицаєнко.

"Однією з найсильніших ідей" експерт назвав пропозицію кандидата в президенти від ПР про створення антикорупційного бюро, очолюваного представником опозиції. "Прописати чіткі норми, повноваження та інструменти впливу на ситуацію для такого органу - і це цілком робоча ідея хоч із завтрашнього дня", - підкреслив політолог.

Він також зазначив, що в представленій Добкіним концепції достатньо моментів, з якими погодяться не тільки на сході. "Починаючи з розширення фінансової самостійності регіонів і закінчуючи судовою реформою та ідеєю заміни обласних адміністрацій префектурами, про що говорив не так давно віце-прем'єр Гройсман, і що є загальноєвропейською практикою. Не відмовляться від реалізації таких планів і такі сильні регіональні менеджери і політики з Західної України, як Андрій Садовий, мери і депутати місцевих рад, що представляють інші регіони країни, не тільки схід і південь", - вважає експерт.

У той же час, Грицаєнко наголосив, що думка "регіоналів" з ключових питань життя країни, включаючи і конституційний процес, буде визначальним у тому, наскільки швидко вдасться подолати на сході хвороба сепаратизму, наскільки швидко населення регіону подолає травму від зміни влади в Києві і включиться в загальнодержавні процеси.

"Ситуація на сході країни за останній місяць сильно змінилася, але ми повинні бути готові до того, що виразником думки виборців Харківської, Донецької, Луганської, Дніпропетровської областей ще довго залишатиметься Партія регіонів", - констатував експерт Центру міжнародних і порівняльних досліджень.