Китайська економіка офіційно стала найбільшою в світі

НовиниЕкономіка    08.10.2014 - 15:25
Економіка Китаю стала найбільшою в світі, випередивши американську. Така офіційна оцінка Міжнародного валютного фонду.

Економіка Китаю стала найбільшою в світі, випередивши американську. Така офіційна оцінка Міжнародного валютного фонду. Китай обійшов США за ВВП, перерахованим в долари за паритетом купівельної спроможності. Втім, Китай як і раніше відстає від США за ВВП в ринкових валютних курсах, а по ВВП на душу населення Китай ще нескоро зможе претендувати на світове лідерство.

Китайська економіка вперше обійшла американську при перерахунку ВВП за паритетом купівельної спроможності (ПКС), слід з оновленою 7 жовтня бази макроекономічних прогнозів МВФ. У 2014 році ВВП Китаю за ПКС складе 17,6 трлн дол., а ВВП Штатів вперше виявиться менше - 17,4 трлн дол.

Перерахунок за ПКС - визнаний, хоча і не ідеальний метод міжнародного порівняння економік. Він заснований на ідеї "справедливого" обмінного курсу, при якому один і той самий набір товарів буде коштувати однаково в усіх країнах. ВВП за ПКС розраховується на основі Програми міжнародних зіставлень (International Comparison Program, ICP) під егідою Статистичної комісії ООН і Світового банку.

В кінці квітня 2014 року ICP опублікувала нові дані щодо ППС за 2011 рік, з яких випливало, що Китай ось-ось обжене США за розміром економіки. Тепер МВФ офіційно зафіксував це досягнення. Ще в 2005 році економіка Китаю становила менше половини від американської (за ПКС), але в 2011 році досягла 87% від економіки США, а частка Китаю в загальносвітовому ВВП досягла 14,9%. Частка США у світовій економіці (за ПКС) знизилася до 17,1%, говорилося в доповіді ICP.

Згідно з останніми даними МВФ, Китай наростив частку у світовому випуску до 16,48% - проти 16,28% в економіці США. Цей тренд незворотній: за прогнозами МВФ, в наступному році розрив за ПКС складе вже більше 900 дол. мільярдів на користь Китаю, а до 2019 року китайський ВВП за ПКС буде випереджати американський майже на 5 трильйонів дол.

Хоча говорити про світове економічне панування Піднебесної поки рано: ВВП Китаю, виражений у доларах за поточним обмінним курсом, раніше далеко відстає від лідера. За оцінкою МВФ, китайський ВВП у поточних цінах у доларах до кінця 2014 року складе 10,4 трлн дол., а ВВП США - 16,8 трлн дол. І в осяжному майбутньому - принаймні до 2019 року - статус-кво не зміниться.

Ще більш очевидно відставання Китаю від США при зіставленні ВВП на душу населення - показник, який адекватніше відображає добробут нації. У Китаї цей показник становить 7,6 тис. дол. в 2014 році, а в США - 54,7 тис. дол. (більш ніж у сім разів більше). Якщо дивитися на дані ICP за 2011 рік, китайська економіка, ВВП на душу населення займає лише 99-е місце у світі. За цим показником її випереджає в тому числі і Росія (55-е місце).

Нагадаємо, Світовий банк скоротив прогнози зростання для Китаю.

Раніше глава Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард заявила, що світова економіка зростає більш слабкими темпами, ніж очікувалося.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top