ua ru

Кабмін просить Раду надати йому право мораторію на виплати зовнішніх боргів

Кабмін просить Раду надати йому право мораторію на виплати зовнішніх боргів Фото: Арсеній Яценюк і Наталія Яресько

Можливий мораторій в майбутньому не вплине на боргові зобов‘язання України

Кабінет міністрів України сьогодні вносить у Верховну Раду України проект закону, що має надати Кабміну право у разі необхідності припинити виплати власникам міжнародних боргових зобов'язань. Про це повідомила прес-служба уряду.

Відповідні законопроекти № 2899 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку з прийняттям закону України "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом" та № 2898 "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом" Кабмін вже зареєстрував у Верховній Раді України.

"Україна знаходиться у важкій економічній ситуації, і питання виплати міжнародних боргових зобов'язань - це питання справедливості. Надзвичайним борговим навантаженням Україна "завдячує" попередньому режиму Віктора Януковича. За його урядування обсяг боргів України збільшився на 40 млрд. дол. Водночас, виплати тільки по валютним борговим зобов'язанням протягом наступних 4 років становлять близько 30 млрд дол. Це включає і обслуговування, і повернення боргу. І питання справедливості щодо українського населення - знизити таке надзвичайне боргове навантаження", - йдеться в заяві.

Кабмін зазначає, що 17,5 млрд дол. Україні надасть МВФ (у разі здійснення реформ), ще 7,2 млрд дол. уряд очікує у форматі фінансування з боку двосторонніх партнерів та міжнародних фінансових організацій

"Але важливо, аби власники наших боргових зобов'язань також зробили свій внесок у ці зусилля. Отримавши підтримку 3,1 млрд дол., ми сплатили 2,4 млрд дол. І тому 15,3 млрд. дол. - це зменшення тягаря на платіжний баланс за наступні 4 роки, яку ми очікуємо за результатами переговорів з нашими міжнародними комерційними кредиторами шляхом реструктуризації боргів. Без потужної участі комерційних кредиторів Україна не зможе стабілізувати ситуацію і повернутися до економічного зростання у 2016 р.", - йдеться у заяві.

"Для захисту інтересів українського народу, уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду проекти законів, що дають уряду право призупинити виплати за деякими зовнішніми зобов‘язаннями державних та гарантованого державою боргів України, що вказано у додатку до відповідної постанови Кабміну. А у разі атаки недобросовісних кредиторів на Україну, цей мораторій захищає активи держави та державного сектору", - підкреслюють в уряду.

Як зазначається, будь-який мораторій, оголошений відповідно до нового закону, в майбутньому не вплине на двосторонні і багатосторонні боргові зобов‘язання України, так само і не впливатиме на внутрішні зобов'язання.

"Дія закону спрямована на ті зовнішні суверенні прямі і гарантовані зобов'язання, що окреслено у периметрі (окрім двох державних банків і "Укрзалізниці"), - йдеться у заяві.

Нагадаємо, міністр фінансів України Наталія Яресько заявила, що переговори щодо реструктуризації боргу проходять складніше, ніж очікувалося.

Раніше Комітет кредиторів України заявив, що готовий підтримати "розумну" реструктуризацію.