ua en ru

Кабмін пропонує надавати держгарантії за зобов’язаннями "Нафтогазу" без забезпечення з його боку

Кабінет міністрів України пропонує дозволити за рішенням Кабміну надавати держгарантії за зобов'язаннями НАК "Нафтогаз України". Про це йдеться в урядовому законопроекті №2476а від 3 липня 2013 р.

Кабінет міністрів України пропонує дозволити за рішенням Кабміну надавати держгарантії за зобов'язаннями НАК "Нафтогаз України". Про це йдеться в урядовому законопроекті №2476а від 3 липня 2013 р.

"НАК "Нафтогаз України" звільняється від зобов'язання надавати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань за державними гарантіями та вносити плату за надання державних гарантій. Умови надання державних гарантій встановлюються Кабінетом міністрів України", - йдеться в документі.

Нагадаємо, згідно держбюджету, у 2013 році державні гарантії можуть надаватися в обсязі до 50 млрд грн.

"Облігації компанії ("Нафтогазу"), порівняно з іншими інструментами вкладення коштів на фінансовому ринку, можуть виявитися непривабливими для інвесторів. Забезпеченість зобов'язань НАК "Нафтогаз України"... державною гарантією дозволить класифікувати їх як активи з мінімальним ризиком, що не потребують формування резервів і можуть бути використані в якості забезпечення за кредитами рефінансування НБУ", зазначається в пояснювальній записці.

У документі підкреслюється, що 24 червня "Нафтогаз" вже повинен був виплатити 2 млрд дол. за кредитом "Газпромбанку". Крім того, в 2013 р. компанія має 26 червня, 30 вересня і 30 грудня погашати частини боргу перед "Ощадбанком" у розмірі 1,6 млрд грн кожна.

Нагадаємо, у грудні 2012 р. представники НАК "Нафтогаз України" та Державного банку розвитку Китайської Народної Республіки підписали кредитну угоду про фінансування реалізації програми заміщення природного газу українським вугіллям на загальну суму 3,656 млрд дол. під державні гарантії українського уряду. Це одна з найбільших позик українських держструктур в історії країни.

При цьому іноземні експерти прогнозують погіршення платоспроможності "Нафтогазу" через високі ціни на газ і зменшення обсягів транзиту російського палива.

"Нафтогаз" нерідко бере кредити для розрахунків за газ. У грудні "Нафтогаз" підписав угоду з Держбанком розвитку Китаю про надання 3,65 млрд дол. кредиту.

НАК "Нафтогаз України" - провідне підприємство паливно-енергетичного комплексу України, одна з найбільших компаній країни. Компанія здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування і зберігання нафти і газу, постачання природним і зрідженим газом споживачів.

Компанія об'єднує найбільші нафтогазовидобувні підприємства країни, є монополістом з транзиту і зберігання природного газу в підземних сховищах, а також з транспортування нафти трубопровідним транспортом по території України. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти і конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші види нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.

Державна гарантія - це зобов'язання держави (в особі уряду) повністю або частково виконати платежі на користь кредитора у разі невиконання позичальником зобов'язань за одержаними позиками. Гарантії надаються органам місцевої влади (АР Крим, місцевим громадам та ін.) та суб'єктам підприємницької діяльності. Формою надання державних гарантій є поручительство - зобов'язання виконати передбачені платежі в разі невиконання їх позичальником.