ru ua

Надлишок цукру в Україні вдарить по внутрішньому виробнику, - аналітик

В 2011 р. Україна вперше за чотири останні роки може самостійно задовольнити внутрішню потребу у цукрі. Таку думку висловив Денис Рубченко, представник аналітичного департаменту Української аграрної конфедерації (УАК).
«За прогнозами УАК, у цьому році аграрії зможуть зібрати 17-18 млн тонн цукрового буряка. Така кількість сировини дасть змогу вітчизняним цукропереробним заводам виготовити 2-2,2 млн тонн цукру. Навіть якщо кінець літа буде таким саме спекотним, як і минулого року, що дещо зменшить урожай, все одно цукровикам вдасться задовольнити внутрішній попит на цукор, який сягає 1,9 млн тонн солодкого продукту на рік», - сказав аналітик.
Він нагадав, що на додаток до власного цукру Україна, у середньому, щороку імпортує приблизно 100 тис. тонн цукру. «Винятком став 2010 р., коли до країни завезли понад 300 тис. тонн цукру та цукросировини з тростини. Тож у наступному, 2011-2012 МР, утвориться надлишок цукру у розмірі 200-300 тис. тонн», - підкреслив аналітик.
Втім, на його думку, такий надлишок коригуватиме внутрішні ціни до зниження, що вдарить по вітчизняних виробниках, рентабельність яких через здорожчання палива, природного газу, добрив і відсутність дотацій, суттєво знизилася. «Наприклад, тільки рентабельність вирощування буряку знизилась удвічі 2010 р. у порівнянні з 2009 р. Отож, не отримавши запланованих доходів, і навіть отримавши збиток, аграрії можуть втратити інтерес до цукрового буряку, що може призвести по закінченню 2011-2012 МР до чергового напруження цукрового балансу», - вважає Рубченко.
Він наголосив, що зарадити цьому міг би уряд, домовившись щодо безмитного експорту до Митного союзу надлишків вітчизняного цукру. «Але це виглядає малоймовірним, якщо згадати, що, навіть при нестачі цукру у Росії цього сезону, так і не вдалося домовитись про безмитний експорт туди хоча б 100 тис. тонн», - резюмував Рубченко.