ua en ru

Інвестору зрозуміла прив'язка до біржового індексу в Роттердамі, - експерти

Інвестору зрозуміла прив'язка до біржового індексу в Роттердамі, - експерти Фото - з відкритих джерел

На думку експертів, для розвитку ринку електроенергії потрібні зрозумілі правила

Для розвитку ринку електроенергії потрібне прозоре ціноутворення і зрозумілі правила. Таку думку в коментарі "Апострофу" висловив керівник енергетичної групи підтримки України Представництва ЄС в Україні Торстен Веллерт.

"Фактори, які впливають на розвиток ринку електроенергії - це передбачуваність, те, що відбувається з цінами, з тарифоутворенням. Немає нічого гіршого, якщо в цьому аспекті все змінюється, коли немає прозорості та довіри. Хто тоді буде інвестувати? Що важливо для інвестицій: якщо український ринок бере участь у європейському, тоді ціни будуть більш стабільні, будуть більш прогнозованими. Тоді інвестору буде зрозумілий весь ринок", - розповів Веллерт.

На його думку, для зрозумілого і прозорого тарифоутворення може бути використана прив'язка до міжнародного індексу. Наприклад, у випадку з ринком вугілля, до індексу біржі в Роттердамі.

"Я думаю, що в прив'язці до індексу (використання "Роттердам+", - ред.) – це непоганий спосіб отримати стабільність. Нічого немає гіршого, якщо сьогодні одне рішення, а завтра інше. Система повинна функціонувати і люди повинні бачити, як це працює. Тому що довіру не купиш", - вважає Веллерт.

Радник з енергетики Стратегічної групи радників з підтримки реформ при Кабінеті міністрів України Карел Хірман впевнений, що на нормально функціонуючому ринку регулятор не повинен визначати вартість сировини.

"Я можу зрозуміти питання біржової ціни. Роттердам - це об'єктивно велика біржа для європейського ринку. Регулятор на нормальному ринку не повинен визначати вартість сировини. Це питання ринку. Потрібен відкритий зрозумілий ринок - ринок газу, ринок вугілля, ринок нафти", - зазначив Хірман.

На його думку, інвесторам для інвестування в енергоактиви України потрібні зрозумілі правила. І це не тільки ціноутворення, але і щодо ліцензування діяльності, доступу до потужностей, вважає він.

Раніше ряд експертів заявили про деградацію вугільної галузі в Україні через ручне управлінн цінами. В той же час вони відзначали, що в умовах дефіциту на ринку вугілля оптимальним способом для визначення справедливої вартості сировини є використання формули в прив'язці до міжнародного індексу біржі в Роттердамі (формула "Роттердам+).