ua en ru

ГПУ вимагає визнати недійсними договори про продаж "Нафтогазом" "Газпрому" 11 млрд куб.м газу і заліку вартості як плати за транзит

Генеральна прокуратура України (ГПУ) подала позов до Господарського суду Києва до "Нафтогазу" і "Газпрому". Позивач вимагає визнати недійсними два договори від 20 січня 2009 р. про продаж 11 млрд куб. м газу "Нафтогазом" "Газпрому" і заліку вартості того ж дня цього газу (1,7 млрд дол.) як плата "Газпромом" за транзит по Україні. Про це прес-служба ГПУ повідомила виданню "Комерсант-Україна".

Цей газ в той момент належав трейдеру RosUkrEnergo. Розгляд справи по суті призначений на 21 жовтня в Києві. "Позов направлений до "Газпрому", а не до конкретної особи", - пояснили виданню в Генпрокуратурі. Попередні слухання пройшли в жовтні. У "Газпромі" від коментарів відмовилися.
RosUkrEnergo створена в 2004 р. для закупівлі у "Газпрому" середньоазіатського газу з наступним перепродажем його Україні. Контроль в ній належить "Газпрому", 45% - українському підприємцеві Дмитру Фірташу і ще 5% - Івану Фурсину. До січня 2009 р. трейдер був монополістом з продажу газу Україні, а також експортував газ до Європи. До України RosUkrEnergo поставляла до 44 млрд куб. м газу на рік, до Польщі - 2,5 млрд куб. м, до Угорщини - 3,5 млрд куб. м, до Румунії і Німеччини - приблизно по 1 млрд куб. м.
Конфлікт навколо спірних обсягів газу виник на початку 2009 р. "Нафтогаз" по розпорядженню колишнього українського прем'єра Юлії Тимошенко забрав з підземних сховищ країни 11 млрд куб. м газу, що належали RosUkrEnergo. Підставою стало право вимоги з трейдера борга у розмірі 1,7 млрд дол., які "Нафтогазу" переуступав "Газпром". Але відбір газу в рахунок боргу не був оформлений юридично між "Нафтогазом" і RosUkrEnergo. Одночасно "Газпром" припинив продаж газу трейдеру, що зробило неможливою реалізацію контрактів в Європі. До російської монополії RosUkrEnergo претензій не висувала, зате звернулася в Стокгольмський арбітраж з вимогою стягнути з НАК 11 млрд куб. м і пеню. У червні суд підтримав трейдера.
У Києві проходив процес судової підтримки рішення Стокгольмського арбітражу. І суд першої інстанції, а також апеляційна комісія підтримали його. Проте українська влада хотіла б мінімізувати втрати "Нафтогаза" в ході цих розглядів. Тому в серпні український адвокат Юрій Сухий зажадав від СБУ допитати главу "Газпрому" Олексія Міллера і його заступника Валерія Голубєва як свідків у кримінальній справі щодо незаконного розмитнення природного газу. Він звинуватив лідерів "Газпрому" не тільки в розробці схеми переуступки боргу RosUkrEnergo, але і в тиску на "Нафтогаз" і Держмитслужбу України з метою реалізації спірних 11 млрд куб. м газу.
Джерело, близьке до "Нафтогазу", вчора повідомило виданню, що недавно Генпрокуратура готувала документи до суду, в яких доводила перевищення повноважень колишнім прем'єр-міністром Ю.Тимошенко і екс-міністром палива і енергетики Юрієм Проданом при підписанні договору між "Газпромом" і "Нафтогазом" від 20 січня 2009 . У Генпрокуратурі вчора підтвердили виданню, що позов про визнання незаконним доручення прем'єр-міністра Ю.Тимошенко про постановку цих 11 млрд куб. м на баланс "Нафтогазу" буде розглянутий в Київському адміністративному суді 21 жовтня.
Вчора начальник Головного управління Генпрокуратури Олег Кучер пояснив виданню, що "якщо суд підтримає наші доводи, то юридично буде дана правова оцінка подій того періоду". При цьому рішення суду не припускає підписання нового договору. За словами співрозмовника видання, в цьому випадку сторони застосують "нульовий варіант". Це означає, що RosUkrEnergo поверне собі 11 млрд куб. м газу, переуступка боргу RUE "Нафтогазу" буде анулювана, а "Газпром" опиниться винен НАК 1,7 млрд дол. за транзит до Європи по території України.