ua en ru

Газ неросійського походження з'явиться на ринку України в кінці 2013 р. або в 2014 р., - Міненерговугілля

Міненерговугілля сподівається, що газ неросійського походження з'явиться на ринку України в кінці 2013 р. або в 2014 р. Про це заявив заступник голови департаменту нафтової, газової і нафтопереробної промисловості міністерства Костянтин Бородін, передає кореспондент РБК-Україна.

"Ми сподіваємося у міністерстві, що питання конкуренції буде принципово вирішене або наприкінці наступного року, коли, як ми сподіваємося, запрацює реверсивне постачання газу з Євросоюзу через Словаччину, або в 2014 р., коли буде завершено будівництво першої черги LNG -терміналу. Тоді на ринку України з'явиться газ неросійського походження, тоді можна буде говорити про реальну конкуренцію серед постачальників газу до українського ринку, а не серед тих, хто перепродує російський газ", - сказав Бородін.

За його словами, сьогодні конкуренція на газовому ринку України існує лише серед видобувників українського газу. "На жаль, конкуренція стосується того газу, який на сьогодні видобутий в Україні, але було б дивно, не лібералізувавши внутрішній ринок, розділивши "Нафтогаз" по сферах діяльності, запрошувати на внутрішній ринок іноземних постачальників, які єдині мають достатній ресурс газу, щоб створити конкуренцію".

На думку директора Інституту енергетичних досліджень Дмитра Марунича, конкуренція серед видобувників українського газу стимульована насамперед його ціною. "Я не буду говорити про собівартість цієї продукції. Але вона однозначно є менше, ніж 100 дол. за 1 тис. куб. м або навіть менше ніж 60 дол., а продають вони свою продукції за ціною 500 дол. за 1 тис. куб. м. Це та ціна, яку створює НКРЕ, і за якою "Нафтогаз" та інші трейдери реалізують газ промисловим споживачам", - зазначив Марунич.

Він додав, що видобутки українського газу поки незначні. "Разом зі всіма цими трейдерами видобувається 1,5 млрд куб. м газу, і вони, як правило, є ангажованими окремими фінансово-промисловими групами і частково обслуговують інтереси власників цих груп, але конкуренція тут дійсно є, і цей сегмент ринку може бути певним прообразом конкурентного ринку, який у будь-якому випадку створиться в Україні, бо альтернативи цьому нема", - сказав експерт.

Натомість старший юрист CMS Cameron McKenna Віталій Радченко зазначає, що конкуренції на українському газовому ринку немає через те, що незалежні трейдери знаходяться в невигідних умовах, оскільки "Нафтогаз" отримує пільгу на імпортний ПДВ на газ. Крім того, в Україні існує загороджувальне мито 35% на експорт газу. "Сьогодні в Україні право імпортувати газ мають лише дві компанії, тому необхідно внести відповідні зміни до постанов Кабінету міністрів. На жаль, є також проблеми з експортом газу. В нас в Україні загороджувальні мита на експорт газу 35%. Крім того, ще й ліцензування. Якщо існує проблема в конкуренції на ринку, компанія, яка видобула газ, не зможе його експортувати, тому що це економічно невигідно", - зазначив Радченко.

Читайте також: Введено в експлуатацію другу нитку "Північного потоку" потужністю 27,5 млрд куб. м газу (фото, відео)