ru ua

Гаазький трибунал отримав право розслідувати події Євромайдану

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі (Нідерланди) отримав право розслідувати можливі злочини в період з 21 листопада 2013 р. по 22 лютого 2014 р. в Україні в рамках акції "Євромайдан".

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі (Нідерланди) отримав право розслідувати можливі злочини в період з 21 листопада 2013 р. по 22 лютого 2014 р. в Україні в рамках акції "Євромайдан". Про це йдеться у повідомленні прес-служби ООН.

У четвер секретар МКС отримав від уряду України заяву про визнання його юрисдикції щодо злочинів, які, як стверджується, були вчинені на її території в період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.

"Це означає, що тепер Міжнародний кримінальний суд має право розслідувати можливі злочини, які, як стверджується, були здійснені у зазначений період", - наголошується у повідомленні.

Водночас визнання юрисдикції МКС не веде автоматично до початку розслідування. Прокурор МКС повинен буде вирішити, чи є надана інформація достатньою для порушення справи і звернутися з відповідним проханням до суддів.

Навіть якщо почнеться розслідування, прокурор повинен буде вирішити, на підставі отриманих свідоцтв, варто просити суддів про видачу ордерів на арешт або повісток для явки в суд особам, обвинуваченим у скоєнні злочинів, що підпадають під юрисдикцію МКС.

Компетенція МКС поширюється на найбільш тяжкі міжнародні злочини. Вона обмежена злочинами геноциду, агресії, злочинами проти людяності та військовими злочинами. Їх визначення містяться в договорі про створення суду - Римському статуті. На сьогоднішній день Римський статут ратифікували 122 держави.

Держава може прийняти рішення ратифікувати Римський статут або зробити заяву відповідно до статті 12 (3) статуту про визнання юрисдикції суду щодо конкретного злочину. З проханням про порушення справи МКС може звернутися також Рада Безпеки ООН.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але поки що не ратифікувала цей документ.

Нагадаємо, Генеральна прокуратура України інкримінує усуненому Верховною Радою від посади Президента України Віктору Януковичу організацію масових убивств у Києві під час Євромайдану. 18-20 лютого в центрі Києва під час зіткнень між правоохоронцями та учасниками Євромайдану загинули близько 100 осіб.

Раніше Кабінет міністрів України звернувся до Конституційного суду України за висновком щодо ратифікації Римського статуту.