Фінансовий регулятор Кайманових островів має намір зобов'язати компанії, зареєстровані в його юрисдикції, публікувати імена директорів

Понеділок 21 січня 2013 09:13

Один з найбільших офшорів - Кайманові острови - ризикує втратити статус класичного податкового притулку. Острівний фінансовий регулятор має намір зобов'язати всі компанії та фонди, зареєстровані в його юрисдикції, публікувати імена директорів і керуючих, повідомляє "Комерсант".

Регулятор фінансового сектора Кайманових островів CIMA (Cayman Islands Monetary Authority) опублікував на сайті лист від 14 січня представникам учасників ринку з пропозиціями для консультацій. Зокрема, CIMA вважає, що необхідно створити відкриту базу з даними по керуючим і директорам компаній. Топ-менеджери фондів також повинні будуть підтвердити наявність достатньої кваліфікації для роботи з інвесторськими коштами. Зміни в політиці офшору можуть бути прийняті досить оперативно, у всякому разі консультації з учасниками ринку повинні закінчитися до 18 березня.

Кайманові острови - один з найважливіших світових офшорних центрів. В юрисдикції держави, яка входить до числа так званих британських заморських територій, з чисельністю населення 57 тис. осіб зареєстровано близько 70 тис. компаній, у тому числі близько 500 банків, 800 страхових товариств, близько 10 тис. інвестиційних фондів. Близько 70% всіх хедж-фондів в світі зареєстровано саме на Кайманових островах. Всі компанії на островах повністю звільнені від оподаткування, вони зобов'язані сплачувати лише щорічне мито. Крім того, компанії, що мають статус звільнених (таких більшість), не зобов'язані надавати фінансову звітність. Відкритою інформацією по компаніям, зареєстрованим на Кайманових островах, є лише тип компанії і місцезнаходження її юридичної особи. Дані про директорів, акціонерів і бенефіціарів заносяться в реєстр компаній, але він є закритим. Розголошення будь-якої конфіденційної інформації про клієнта без його письмової згоди є на Кайманових островах кримінальним злочином.

Привабливість Кайманської юрисдикції встигли оцінити багато великих підприємців. Наприклад, в минулому році розгорівся скандал за участю кандидата в Президенти США Мітта Ромні: видання Vanity Fair повідомило, що він не декларує доходи від контрольованих ним 12 фірм, зареєстрованих на Кайманових островах, з активами як мінімум 30 млн долл. Ця історія особливо скандально виглядає в контексті висловлювань Барака Обами, який ще в січні 2008 року, виступаючи в Манчестері штату Нью-Гемпшир, заявив: "На Кайманових островах є будівля, в якій розташовуються 12 тис. американських корпорацій. Це або сама простора будівля в світі, або найбільше шахрайство в світі. І ми з'ясуємо, що це таке".

Рішення підвищити прозорість компаній, зареєстрованих на островах, Кайманський регулятор пояснює світовими тенденціями. "Після фінансової кризи 2007-2008 років такі міжнародні організації, як Базельський комітет з банківського нагляду та Рада з фінансової стабільності, переглянули стандарти з нагляду у сфері фінансових послуг. Їх рекомендації зводяться до того, що у фінансовому секторі необхідні велика чесність, прозорість та доступність. Майже кожен міжнародний фінансовий центр намагається виконати ці рекомендації", - йдеться в заяві CIMA. Наприклад, Кіпр зараз підписує з багатьма країнами договори про обмін податковою інформацією.

Однак розкриття інформації навіть тільки про менеджерів може виявитися для Кайманські компаній вельми неприємним обов'язком, якщо їх директорами ставали власники або їхні менеджери. Вони захочуть уникнути розкриття свого імені у відкритих документах, тому їм доведеться вдаватися до послуг менеджерів з боку, і, швидше за все, невеликі фонди звернуться за послугами номінальних директорів, пояснює керуючий партнер Europe Finance Георгій Іванян. "Невеликі сімейні фонди можуть піти з цього ринку", - говорить заступник виконавчого директора DS Express Олександр Захаров. Хедж-фонди побільше зможуть найняти незалежних директорів з великим досвідом роботи і, відповідно, високою зарплатою. Але це підвищить витрати і знизить привабливість бізнесу для інвесторів. "Якщо буде прийнято нові вимоги, то витрати фондів зростуть, і може скластися така ситуація, що клієнти вважатимуть нерентабельним участь в таких фондах і підуть в інші юрисдикції, наприклад Ліхтенштейну, або у великі банки", - відзначає експерт.

Крім великих банків, виграти від регулятивних нововведень зможе, власне, бюджет Кайманових островів. "На їх території немає корпоративного оподаткування, але є прибутковий податок, і коли будуть розкриті дані по керуючим, то за рахунок їх доходів будуть отримані необхідні кошти", - говорить Олександр Захаров. Управляючі хедж-фондів отримують плату за управління (management fee) від 1% до 2% від активів фонду та плату за успішне інвестування (success fee) - від 15% до 20% від отриманого доходу.

Читайте також: За роки незалежності з України було виведено в офшори 167 млрд дол., - Tax Justice Network

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся