Європейське енергетичне співтовариство наполягає на необхідності реформування ринку електроенергії в Україні
Секретаріат Європейського енергетичного співтовариства підтримує проект закону про засади функціонування ринку електроенергії в Україні, який планується прийняти на нинішній сесії Верховної Ради України. Про це заявив заступник директора секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Дірк Бушле на круглому столі в Американській торговій палаті з питань реформування енергоринку.
"Ми вважаємо, що настав час вносити зміни, ми дуже задоволені, що цей закон був запропонований", - сказав Бушле.
За його словами, існуюча модель, заснована на ринкових умовах 1990-х років, є застарілою.
"Існуюча ринкова модель на Україні не відповідає нашим вимогам", - сказав Бушле.
На його думку, необхідно вводити ринок двосторонніх договорів, коли виробник і споживач електроенергії могли б домовлятися напряму (в даний час вся електроенергія в Україні купується і продається через державну компанію "Енергоринок")
Бушле також зазначив, що тарифи на електроенергію в Україні не відповідають витратам на її виробництво, що, в свою чергу, не сприяє енергоефективності.
"Якщо ви дуже дешево отримуєте електроенергію, то навіщо її економити? Крім того, низьким тарифом однаковою мірою підтримуються як багаті, так і бідні", - підкреслив Бушле.
Один з авторів законопроекту - Ігор Глущенко наголосив, що документ пройшов оцінку міністерств і відомств, а також експертів. Україна планує ввести ринок двосторонніх договорів на купівлю-продаж електроенергії, розділити бізнеси по її розподілу і постачання, дати можливість споживачам вибирати енергопостачальників.
При цьому зберігається можливість підтримки найбідніших верств населення шляхом дотацій в тарифах до 2030 г. Реформу ринку планується завершити до липня 2017 р.
Глущенко відзначив, що сьогодні третина українського енергоринку, або близько 4,5 млрд дол., припадає на дотації населенню та іншим пільговим категоріям. У той же час серед населення 20% домогосподарств споживають 50% електроенергії.
Нагадаємо, виробництво електроенергії в Україні у липні 2013 р. до липня 2012 р. зменшилося на 4,7% - до 15,1 млрд кВт.год