ua en ru

Єврокомісія офіційно запропонувала ввести податок на фінансові транзакції в 11 країнах ЄС

Єврокомісія сьогодні офіційно запропонувала ввести податок на фінансові транзакції в 11 країнах Євросоюзу: 0,1% по операціях з акціями та облігаціями і 0,01% по операціях з деривативами. Податок на фінансові транзакції набуде чинності з початку 2014 р. за умови остаточного схвалення Радою ЄС.

Мінімальна ставка податку складе 0,1% відносно акцій, облігацій, паїв колективних інвестиційних фондів, інструментів грошового ринку, угод РЕПО і договорів позики цінних паперів; 0,01% - для похідних інструментів. Держави - учасниці зони податку на фінансові транзакції можуть на свій розсуд встановлювати більш високі ставки. Податок поширюється на кожного з учасників угоди.

При цьому, для визначення транзакцій, що підлягають оподаткуванню, будуть застосовуватися принципи "резидентства" і "місця емісії". Ці принципи передбачають, що угода повинна оподатковуватися незалежно від місця її здійснення, якщо фінансовий інститут - учасник угоди зареєстрований в одній з 11 країн податкової зони або предметом транзакції є фінансовий інструмент, емітований в одній з цих країн.

У той же час, податок на фінансові транзакції не буде поширюватися на "повсякденні фінансові операції звичайних громадян і підприємств" (на договори страхування, іпотечні кредити та кредити бізнесу, операції по кредитних картах, платіжні операції, банківські депозити і т.п.). Крім того, виведені з-під дії податку первинні випуски акцій і облігацій, призначені для залучення нового капіталу компаніями, а також операції з ЄЦБ, центробанками країн Євросоюзу, антикризовими фондами EFSF і ESM. Таким чином, Єврокомісія хоче обкласти новим податком фінансові операції, самі по собі спрямовані на отримання прибутку.

У число 11 європейських країн, які висловилися на користь нового податку, увійшли Австрія, Бельгія, Німеччина, Греція, Іспанія, Італія, Португалія, Словаччина, Словенія, Франція та Естонія. Дані країни підтримали пропозицію Єврокомісії про введення податку на фінансові транзакції, висунуту у вересні 2011 р., але не отримало одностайної підтримки серед 27 країн Євросоюзу. За оцінкою Єврокомісії, після введення цього податку в 11 країнах додаткові надходження до казни держав складуть 30-35 млрд євро на рік.

Читайте також: Міністри фінансів одинадцяти країн ЄС домовилися про введення 0,1% податку на фінансові транзакції