ua en ru

"Це був рік виживання": асоціації відновлюваної енергетики підбили підсумки року

"Це був рік виживання": асоціації відновлюваної енергетики підбили підсумки року Фото: вітроелектростанція (pixabay.com)
Автор: РБК-Украина

Поточний 2020 рік виявився важким для української відновлюваної енергетики: серед проблем називають і кризу неплатежів, і ретроспективне зниження "зеленого" тарифу, невиконання урядом та НКРЕКП Меморандуму та законів, політичний тиск.

Про це повідомили під час прес-конференції представники провідних галузевих асоціацій - Української асоціації відновлюваної енергетики, Української вітроенергетичної асоціації, Європейсько-Укараїнського енергетичного агентства та Асоціації сонячної енергетики України.

"Якщо з кінця 2019 року почалися дискредитаційні розмови про зелену енергетику, про розмір "зеленого" тарифу, приналежність активів лише олігархічним групам, то вже у 2020-му розпочався шантаж з боку держави - неплатежі за вироблену електроенергію з відновлюваних джерел", - зазначив голова УАВЕ Олександр Козакевич.

На думку представників асоціацій, наступний рік також виглядає неоптимістично для відновлюваної енергетики.

"Очікуваний дефіцит коштів на 2021 рік складе 25 млрд грн. Тому гучні заяви про високий рівень відповідальності держави перед інвесторами, які лунають з вуст перших осіб держави на світових форумах і самітах, некоректні стосовно інвесторів у відновлювану енергетику. Прямі іноземні інвестиції в Україну у 2020 році зменшились в рази, не в останню чергу завдяки проблемам у відновлюваній енергетиці", - додав він.

Проблема, що виникла - суттєво глибша, ніж лише проблема відновлюваної енергетики, вважає керуючий партнер юридичної компанії Arzinger Тімур Бондарєв.

"Всі дії останніх місяців показують, що держава просто не готова до кооперації. Якщо нічого не зміниться, ми всі опинимось в ситуації, де держава буде змушена відшкодувати гроші пов'язані із купівлею відповідної енергії. Ми також повинні пам'ятати, що держава зазнає величезних збитків. Йдеться не тільки про матеріальну шкоду для держави, йдеться про величезну репутаційну шкоду. Кредитний рейтинг всієї країни, будь-якої індустрії впаде. Жодна фінансова установа не буде давати гроші в Україну, оскільки те, що сьогодні працює, може бути завтра скасоване розчерком пера будь-якого представника держави", - зазначив він.

За його словами, держава визначила собі "цапа-відбувайла", у якого нібито немає грошей на викуп "зеленої" енергії і відсторонилась від виконання своїх зобов'язань.

"Тобто, вони визначили собі "цапа-відбувайла", в нього немає грошей. Це не так. Зобов'язання щодо стимулювання зеленої енергетики та її обов'язкового викупу брала на себе держава. Кого держава назначить "цапом-відбувайлом" - нікого не цікавить. Держава буде відповідати", - резюмував Бондарєв.

Як повідомлялося, у червні найбільші асоціації зеленої енергетики і Кабінет Міністрів підписали меморандум про взаєморозуміння, який став основою ухваленого у липні Верховною Радою закону №810-IX (набув чинності 1 серпня).

Документ передбачає зменшення "зеленого" тарифу для СЕС на 15%, а для ВЕС – на 7,5% із серпня 2020 року. Уряд обіцяв 100% виплату тарифу і погасити до кінця 2021 року суму накопиченого боргу (22,4 млрд грн). 40% від цього держава зобов'язана погасити до кінця грудня 2020-го року.

17 листопада Верховна Рада підтримала законопроєкт №4119 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік", в якому, зокрема, йдеться про надання державних гарантій компанії "Укренерго" для можливості залучення кредитів на поліпшення фінансового стану компанії. 26 листопада законопроєкт підписав президент Володимир Зеленський.