ЄСПЛ визнав мораторій на продаж землі в Україні порушенням прав людини

Вівторок 22 травня 2018 14:25
ЄСПЛ визнав мораторій на продаж землі в Україні порушенням прав людини
Фото: Європейський суд з прав людини (echr.coe.int)

ЄСПЛ рекомендує Україні забезпечити право на продаж землі

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав мораторій на продаж землі в Україні порушенням прав людини. Про це йдеться в рішенні, опублікованому на сайті суду.

Зокрема, відповідне рішення ЄСПЛ ухвалив у справі "Зеленчук і Цицюра проти України". Заявники з Івано-Франківська та Тернополя, які володіють земельними ділянками (отримують ренту в натуральному і грошовому вираженні), намагалися оскаржити мораторій на продаж землі.

У підсумку ЄСПЛ визнав, що мораторій на продаж землі в Україну порушує право власності. Ключовим чинником для прийняття такого рішення стало те, що Україна ставила завдання дозволити купівлю та продаж сільськогосподарських угідь при створенні відповідного ринку. Однак мораторій кілька разів був продовжений, що показує відсутність узгодженості з боку влади.

Суд також взяв до уваги аргументи уряду про необхідність мораторію, щоб запобігти зубожінню сільського населення, зосередженню землі в руках великого бізнесу, у тому числі для виведення її з культивації. Однак перший аргумент не враховував той факт, що заявники жили в місті і не хотіли обробляти землю. А запобігти іншим негативним наслідкам уряд міг би за допомогою інших законів, у тому числі тих, які вже пропонується прийняти.

Крім того, суд підкреслює, що рішення стосується загальної законодавчої ситуації в Україні і не обмежується тільки заявниками. Таким чином, він рекомендує прийняти відповідні законодавчі або інші заходи для забезпечення справедливого балансу між інтересами власників фермерських господарств та спільноти. Також суд підкреслює, що його рішення не вимагає негайного впровадження ринку землі, а держава залишається вільною у виборі відповідних заходів.

Нагадаємо, 7 грудня 2017 Верховна рада продовжила мораторій на продаж сільгоспземель, який діятиме, щонайменше, до 1 січня 2019.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся