ru ua

Данія має намір подати заявку в ООН про надання прав на території Північного полюса

Данія готується подати заявку в Комісію ООН з кордонів континентального шельфу про надання прав на території Північного полюса, передає РБК з посиланням на Associated Press. Як стало відомо журналістам, в 34-сторінковому документі МЗС цієї країни, який називається "Стратегія по Арктиці", говориться, що Копенгаген "висуне права на п'ять районів континентального шельфу, розташованих навколо Фарерських островів, Гренландії та власне Північного полюса". У "Стратегії по Арктиці" оголошується про намір Данії зміцнити свою угрупування озброєних сил, яке відповідає за арктичний регіон. У той же час у документі підкреслюється, що Копенгаген буде "працювати в напрямку мирної співпраці між державами Арктики".

Міністр закордонних справ Данії Лене Есперсен зазначила, що "Стратегія по Арктиці" знаходиться в процесі доопрацювання, і остаточна її версія буде, швидше за все, готова в червні ц.р. Проте вона додала, що Копенгаген розраховує пред'явити права на кілька територій, в тому числі - і дно моря на Північному полюсі.

Боротьбу за права на Північний полюс ведуть ще кілька держав - Росія, США, Канада, Норвегія та ін. В 2007 р. російські військові моряки встановили державний прапор РФ на дні Арктики. Тим самим Москва дала зрозуміти про те, що розглядає цю територію як свою, так як вона примикає до території російського континентального шельфу. Цей крок оскаржили інші держави, які претендують на арктичні території.

За оцінками експертів, в Арктиці зосереджено до 25% світових нерозвіданих запасів нафти і газу. Регіон також багатий рибними ресурсами; крім того, через нього проходять важливі морські маршрути.

Минулого тижня члени держав Арктичної ради (Росія, США, Фінляндія, Норвегія, Канада, Швеція, Ісландія) домовилися про координацію пошуково-рятувальних операцій на території Арктики.