ua en ru

Надзвичайні заходи в енергетиці призвели до небезпечної ситуації, - розслідування

Надзвичайні заходи в енергетиці призвели до небезпечної ситуації, - розслідування

Журналісти відзначили, що українська енергетика працює в умовах надзвичайної ситуації вже 5 місяців

Журналіст Антон Чижов у своїй статті "Надзвичайні заходи в енергетиці призвели до надзвичайної ситуації" на "Апострофі" розкритикував продовження НС в енергетиці.

Зокрема, він звернув увагу, що затверджене в лютому розпорядження Кабінету міністрів, яке продовжували кожен місяць, базувалося на 2 документах.

"Перший - закон "Про основи функціонування ринку електроенергії" (№663), прийнятий у жовтні 2013 р. і набрав чинності з 1 січня 2014 року, тобто ще при колишньому складі влади. Стаття 27 цього закону дозволяла уряду вводити надзвичайні заходи на ринку електроенергії. Другим основним документом стала постанова уряду "Про затвердження порядку застосування тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії" (№372). Постанову було прийнято ще в серпні 2014 року, коли конфлікт на Донбасі перейшов у нову фазу, не виключалася можливість масштабної війни, і держава прагнула підготувати всі життєво важливі сфери до найважчих сценаріїв", - пише автор статті Антон Чижов.

На його думку, згадана постанова трирічної давності мала віддалене відношення до тієї ситуації, яка склалася в лютому 2017 року.

"Дії уряду до літа виправдовувало існування закону №663. З 11 червня ситуація змінилася: прийнятий у 2013 році закон перестав діяти, оскільки вступив у дію прийнятий у квітні 2017 р. новий закон "Про ринок електричної енергії" (№2019). У ньому ні слова не сказано про повноваження уряду або інших органів державної влади вводити надзвичайні заходи в електроенергетиці або в ручному режимі керувати галуззю", - пише автор.

Він упевнений, що останнє розпорядження про продовження надзвичайних заходів в енергетиці до 17 липня уряд не мав права затверджувати, оскільки вступив в силу новий закон. "А Конституція України, як відомо, зобов'язує чиновників всіх рівнів і рангів у своїй діяльності неухильно дотримуватися норм чинного законодавства", - підкреслив автор.

У матеріалі видання відзначається, що за скасування надзвичайного режиму в енергетиці зараз виступають і економічні експерти, і секретар парламентського комітету з питань ПЕК Вікторія Войціцька, і навіть міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, проте розпорядження Кабміну продовжують.

"Цікаво виходить - проти НС виступають і опозиція, і експерти, і учасники ринку, і навіть влада! Але при цьому сам режим надзвичайних заходів в енергетиці продовжують кожен місяць. Але хто за це несе відповідальність? І хто відповість, якщо п'ятимісячний режим НС (а тим більше – його продовження) призведе до зриву нового опалювального сезону?", - резюмує видання.