Боротьба з корупцією в Україні знаходиться на межі колапсу, - американський аналітик

Боротьба з корупцією в Україні знаходиться на межі колапсу, - американський аналітик
Фото: НАБУ (U. S. Embassy Kyiv Ukraine)

На думку аналітика, імідж НАБУ і НАПК вже зіпсовані

Боротьба з корупцією в Україні перебуває на межі колапсу. Про це пише у матеріалі "Колишні обіцянки української війни з корупцією зараз сходять нанівець" в американському виданні The Washington Times аналітик, колумніст Л.Тодд Вуд (L. Todd Wood), передають "Українські новини".

Згадуючи зустріч у Києві 2 роки тому з Артемом Ситником і його колегами з Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, автор відзначає "захоплюючу, але наївну енергію" новостворених структур, яку відчув тоді. Однак, констатує Тодд Вуд, до розчарування Європейського Союзу і американських і європейських дипломатів здається, що обіцянки цих організацій стали жертвами старих радянських методів. Антикорупційні зусилля в Україні знаходяться на межі колапсу, переконаний аналітик. 

Автор підкреслює, що незважаючи на хороше фінансування, хороші зарплати співробітникам і підтримку Заходу, імідж НАБУ і Національного агентства з питань запобігання корупції, можливо, вже непоправно зіпсований. Жоден високопоставлений чиновник не був засуджений за звинуваченням у корупції. Зокрема, НАБУ просто відсунуло на задній план справи по корупції високого рівня. Здається, корумпованим чиновникам в Україні вдалося приборкати роботу організації, пише колумніст The Washington Times.

Ідеальним прикладом цього автор називає ситуацію з групою "Приват" олігарха Ігоря Коломойського. Держава націоналізувала ПриватБанк, щоб запобігти його колапск. Однак пізніше з'ясувалося, що напередодні націоналізації власники вилучили всі гроші, відзначає автор.

"Пан Ситник встановлює шкоду приблизно на 600 млн доларів, що є значною сумою для національної фінансової системи. Детективи НАБУ вилучили відповідні документи, але по суті ніяких дій не було. Пан Ситник не згадував про справу більше двох місяців. Є чутки про вигідну таємну угоду між паном Ситником і паном Коломойським про те, щоб не давати справі ходу", - пише аналітик.

Також автор наводить приклад компанії "Запоріжжяобленерго", по якій НАБУ після свого створення порушило одну з перших справ. Втрати від корупції тут оцінюється в 12,8 млн дол. З посиланням на депутата Сергія Лещенка аналітик зазначає, що призначення в енергетичній компанії, якою керують олігархи брати Суркіси, може визначати Ігор Кононенко, заступник голови фракції БПП.

"Знову ж таки, пан Ситник і його офіс не згадували цю ситуацію протягом шести місяців, блокуючи розслідування однієї зі своїх перших великих справ. Знову ж таки, є чутки, що платять великі хабарі, щоб зупинити розслідування НАБУ", - констатує американське видання.

У статті також згадується ворожнеча між НАБУ і НАЗК, яка розгорілася після того, як НАЗК почало перевірку діяльності пана Ситника, і звукозапис, в якій Ситник оприлюднює секретну інформацію, що тягне можливі юридичні проблеми для бюро та його лідера (причому директор НАБУ підтвердило, що розмова дійсно відбувся). Американський оглядач констатує: до закликів звільнити пана Ситника почали прислухатися в українських громадських колах і в західних посольствах у Києві.

"Захід може сильно наполягати на тому, щоб замінити керівництво НАБУ більш об'єктивними фігурами з метою зберегти майбутню працездатність або навіть існування бюро", - прогнозує колумніст The Washington Times, відзначаючи, що доля майбутньої допомоги від міжнародних агентств в Україні залежить і від здатності країни подолати спадщину радянської корупції.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся