ru ua

Amnesty International закликає Вільнюс провести нове розслідування щодо в'язниці ЦРУ в Литві

Представники неурядової правозахисної організації Amnesty International закликають Литву провести нове розслідування з приводу таємної в'язниці Центрального розвідувального управління (ЦРУ) в цій країні, повідомило Литовське радіо. При цьому представники Amnesty International посилаються на заяву палестинця Абу Зубайди, що пепребуває в американській в'язниці на базі Гуантанамо і який висловив припущення, що в 2004-2006 рр. його утримували в Литві. "З цього та інших деталей випливає, що прокурори мають знову почати розслідування про таємну в'язницю ЦРУ в Литві", - вважає директор відділення Amnesty International в Європі і Центральній Азії Ніколя Дукворт.
Скандал, пов'язаний з припущенням, що в Литві в 2003-2006 рр. була обладнана таємна в'язниця ЦРУ, вибухнув влітку 2010 р. Парламентському комітету з національної безпеки було доручено провести розслідування, результати якого виявилися вельми розпливчатими. З одного боку, було визнано, що є підстави вважати про те, що якийсь об'єкт на прохання і за участю американців у вказаний період був обладнаний на території навчального центру Служби держбезпеки. Проте доказів того, що в ньому хто-небудь перебував, не знайдено.
Комітет підтвердив у своєму звіті, що в Литві п'ять разів приземлялися літаки ЦРУ. А його голова Арвідас Анушаускас повідомив, що отримав від Amnesty International інформацію про ще одне неучтенном разі приземлення літака влітку 2005 р. Це був літак з Марокко, який приземлився у Вільнюському аеропорту, що збігається за часом з вивезенням Абу Зубайди з Марокко. Арвідас Анушаускас повідомив, що вже зробив запит до адміністрації цивільної авіації, щоб вона перевірила цю інформацію.
З цього приводу президент Литви Даля Грібаускайте заявила: "Ці факти, якщо вони нові і додаткові, повинна оцінити Генеральна прокуратура. Тільки вона може вирішити, чи будуть підстави для відкриття нової справи".
Генпрокуратура закрила попереднє розслідування у січні 2011 р.